poniedziałek , 25 marca 2024

Diecezjalne obchody XXX Światowego Dnia Chorego

W bieżącym roku już po raz trzydziesty Kościół katolicki będzie obchodził Światowy Dzień Chorego. Przypada on zawsze w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes (11 lutego) i stanowi okazję do refleksji nad tajemnicą cierpienia, a także służy uwrażliwieniu wspólnot chrześcijańskich i całego społeczeństwa na sytuację i potrzeby ludzi chorych. Hasłem tegorocznych obchodów są słowa: „Bądźcie miłosierni jak Ojciec wasz jest Miłosierny”.

Diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego odbędą się w piątek 11 lutego w Zielonej Górze według następującego porządku:

• godz. 11.00 – Prezentacja Orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego (Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego, ul. Wojska Polskiego 71). W prezentacji wezmą udział: bp Tadeusz Lityński, p.o. Dyrektora LOW NFZ Ewa Skrbeńska, dr hab. n. med. prof. UZ Jarosław Hiczkiewicz, dr n. biol. Justyna Jasik-Pyzdrowska, pielęgniarka, edukator cukrzycowy, Piotr Rozpędowski, ratownik medyczny, pielęgniarz;
  • godz. 17.00 – Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego w intencji osób chorych, z udzieleniem sakramentu chorych (kościół pw. św. Józefa Oblubieńca, ul. Prosta 47). Liturgia transmitowana przez TVP 3 Gorzów Wielkopolski;
  • godz. 18.15 – Koncert Antoniny Krzysztoń dedykowany osobom chorym i ich rodzinom (kościół pw. św. Józefa Oblubieńca, ul. Prosta 47)

Tego samego dnia rejonowi kapelani służby zdrowia oraz inni wyznaczeni duchowni będą również przewodniczyć obchodom Światowego Dnia Chorego w ważniejszych miejscowościach diecezji. Msze św. w intencji osób chorych z udzieleniem sakramentu chorych zostaną odprawione w następujących świątyniach:

• Żary, kościół pw. Miłosierdzia Bożego, godz. 10.00 (ks. Krzysztof Burzyński);
  • Nowa Sól, kościół pw. św. Józefa Rzemieślnika, godz. 16.00 (ks. Mariusz Łuszczek);
  • Głogów, kościół pw. św. Maksymiliana M. Kolbego, godz. 11.00 (ks. Zbigniew Walaszek);
  • Gorzów Wlkp., katedra, godz. 18.00 (bp Paweł Socha, ks. Piotr Krysztofiak);
  • Międzyrzecz, kościół pw. św. Wojciecha, godz. 11.00 (ks. Andrzej Kugielski);
  • Zielona Góra, kościół pw. Najświętszego Zbawiciela, godz. 9.00 (ks. Robert Patro)

Natomiast 12 lutego w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego (Zielona Góra, ul .Wojska Polskiego 71) zaplanowano panel edukacyjny, którego tematem będzie opieka nad chorym w domu. Program panelu:

• godz. 9.00 – Opieka nad osobą chorą w domu – Otylia Schönborn, magister pielęgniarstwa, specjalista pielęgniarstwa opieki długoterminowej;
  • godz. 10.45 – Pierwsza pomoc przedmedyczna – Stowarzyszenie Zawodowe Ratowników Medycznych „MEDYK”;
  • godz. 12.45 – Rola rodziny w chorobie osoby bliskiej– Bożena Uberna, psycholog, psychoonkolog, psychoterapeuta.

Triduum Paschalne 2024

Trzy dni poświęcone liturgicznym obchodom męki, śmierci i zmartwychwstania Pańskiego noszą nazwę Triduum Paschalnego. Jest …