niedziela , 23 czerwca 2024

Diecezjalny odpust NMP z Rokitna

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej 17 czerwca odbyły się główne obchody diecezjalnego odpustu NMP z Rokitna. Uroczystej Mszy św. przewodniczył biskup koszalińsko-kołobrzeski Zbigniew Zieliński.

GALERIA ZDJĘĆ –  TUTAJ

Uroczystości odpustowe od kilku lat to nie tylko jeden dzień, ale cały tydzień. W sobotę 10 czerwca do Rokitna przyjechała młodzież. W kolejnych dniach pokłonić się Matce Bożej przyjechali sołtysi i przedstawiciele rad sołeckich, chorzy i niepełnosprawni, zakrystianie, leśnicy, a w końcu księża z dekanatu. – Dzisiaj jako wspólnota diecezjalna gromadzimy się, aby pod przewodnictwem biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego Zbigniewa Zielińskiego modlić się w intencji naszej diecezji i naszej ojczyzny. Modlimy się także o pokój na świecie, za zawierzając Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny: Ukrainę i Rosję – wyjaśniał ks. Marcin Kliszcz, kustosz sanktuarium.

– Modlimy się z chorymi i cierpiącymi, którzy dzięki transmisji telewizyjnej i radiowej będą z nami się łączyć – dodał.

Do Rokitna od ponad 350 lat przybywają liczni pielgrzymi, by wypraszać łaski Boże przez wstawiennictwo Matki Cierpliwie Słuchającej. – Dziś chcemy z jednej strony podziękować, a z drugiej prosić o opiekę. Dziś nie brakuje zagrożeń zarówno duchowych, jak i fizycznych. Chcemy dziś naśladować postawę Maryi czyli zasłuchać się w słowo Boże i zasłuchać w drugiego człowieka – podkreślił bp Tadeusz Lityński przed Mszą św.

Na potrzebę słuchania zwracał uwagę także bp Zbigniew Zieliński. – Chciałbym dziś pielgrzymom zaproponować refleksję inspirowane Jej postawą. Abyśmy w tym rozgadanym, rozdyskutowanym świecie, może na powrót zwrócili uwagę na wartość słuchania. Ważne jest to, co chce się zakomunikować innym ludziom, ale równie ważne jest słuchanie tego, co mają inni do powiedzenia – zauważył biskup koszalińsko-kołobrzeski.

Eucharystię koncelebrowali biskupi naszej diecezji: ordynariusz bp Tadeusz Lityński, bp pomocniczy Adrian Put i bp senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów z całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Na koniec liturgii bp Zbigniew Zieliński dokonał aktu poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi.

W trakcie procesji z darami parafie z całej diecezji przyniosły dary serca przeznaczone na wsparcie powstającego w Zielonej Górze domu Fundacji Centrum Rodziny, w którym znajdzie się hospicjum perinatalne.

Na koniec liturgii bp Zbigniew Zieliński dokonał aktu poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi.

Po Mszy św. kustosz rokitniańskiego sanktuarium zaprosił pielgrzymów na posiłek. Dostępne były także animacje dla dzieci i dorosłych zorganizowane przez Katolickie Stowarzyszenie Ojcostwo Powołaniem, wystawa o św. Maksymilianie M. Kolbem oraz Strefa Produktu Regionalnego.

Obraz Matki Bożej z Rokitna namalowany został na początku XVI w. przez mistrzów szkoły niderlandzkiej na drewnie lipowym. Charakterystycznym elementem tego wizerunku jest odsłonięte ucho, stąd inna nazwa obrazu Matka Boża Cierpliwie Słuchająca.

W XVII w. trafił do Kazimierza Jana Opalińskiego, opata cystersów z Bledzewa, który ze względu na wzrastający kult przeniósł obraz do kościoła w Rokitnie. Liczne świadectwa łask doznanych za sprawą wstawiennictwa Matki Bożej z Rokitna skłoniły biskupa poznańskiego do powołania specjalnej komisji, która w 1670 r. uznała wizerunek za cudowny i postanowiła, że obraz na stałe pozostanie w Rokitnie.

Na prośbę biskupa Wilhelma Pluty Paweł VI ogłosił Matkę Boską Rokitniańską główną patronką ówczesnej diecezji gorzowskiej, wyznaczając dzień 15 sierpnia jako Jej uroczystość liturgiczną.

18 czerwca 1989 r. prymas Polski kard. Józef Glemp w obecności 120 tysięcy pielgrzymów ukoronował wizerunek Matki Bożej Rokitniańskiej koronami papieskimi, pobłogosławionymi 22 kwietnia przez papieża Jana Pawła II.

24 kwietnia 2017 r. na prośbę biskupa Tadeusza Lityńskiego watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przeniosła uroczystość NMP z Rokitna na dzień 18 czerwca.

Sprawdź także

Główny odpust w Rokitnie

W sanktuarium w Rokitnie trwają obchody święta patronalnego Matki Bożej Rokitniańskiej. Rozpoczęły się już w …

Skip to content