Etap diecezjalny Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego dla Ministrantów

W Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu zakończył się etap diecezjalny 26. Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego dla Ministrantów i Lektorów.

Konkurs odbył się 15-16 marca w 3 kategoriach: indywidualnie (grupa młodsza i starsza) i drużynowo. W sumie wzięło w nim udział 23 uczestników. Finał diecezjalny odbył się także w kilkunastu innych diecezjach. Tematem tegorocznej 26. edycji konkursu były Ewangelie synoptyczne wraz ze wstępem i przypisami. Organizatorem konkursu jest Katolickie Stowarzyszenie uBIBLIJNIEni.pl . Od samego początku konkurs wspierają bracia Roman i Piotr Gwizdowie ze Świebodzina.

Konkurs został podzielony na dwa dni. Pierwszego odbyła się część pisemna konkursu, drugiego ustna. W kategorii indywidualnej, zarówno w grupie młodszej, jak i starszej zwyciężyli przedstawiciele parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie – kolejno Wojciech Nuckowski i Bartosz Aniukiewicz. W kategorii pierwsze miejsce zajęli ministranci z parafii św. Józefa w Dobiegniewie, którzy przełamali dotychczasową kilkuletnią zwycięską passę chłopców z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Gorzowie.

W skład zwycięskiej drużyny weszli bracia Tomasz i Mateusz Pindelowie oraz Jakub Wieczór. Wszyscy do konkursu przygotowywali się, czytając trzy Ewangelie wraz ze wstępem i przypisami. – Czytając Biblię dowiaduję się wielu nowych rzeczy, które są w niej zapisane. Niby o nich wiemy, ale czytając je ze wstępem i przypisami, wielu szczegółów można się o nich dowiedzieć. Staram się żyć słowem Bożym na co dzień, tak jak nam Jezus nakazał – powiedział Tomasz Pindel.

Jakub Wieczór dodaje, że czytanie Ewangelii ze wstępem i przypisami rozjaśnia to, co zostało zapisane na kartach Pisma Świętego. – Nie raz jak w kościele ksiadz czyta Ewangelie to nie wszystko się rozumie. A tutaj, jak przeczyta się przypisy, to wszystko się rozjaśnia, można więcej zrozumieć i pojąć – mówi Jakub Wieczór.

Mateusz Pindel: – Udział w konkursie daje mi głębsze zrozumienie Pisma Świętego. Przed głębokim czytaniem Biblii wszystkie sformułowania w niej zawarte rozumiałem często inaczej. Dzięki przypisom, czyli tak naprawdę interpretacji Kościoła, można poznać ich prawdziwy sens.

Od samego początku w organizację konkursu zaangażowani są bracia Roman i Piotr Gwizdowie ze Świebodzina, którzy sponsorują m.in. nagrody dla uczestników. W tym roku pan Roman Gwizd podzielił się z chłopcami wyjątkowym świadectwem: – Zapraszam za rok. Myślę, że tak jak Pan Bóg powołuje każdego kapłana i mówi: „Idź za Mną”, tak was powołał na ministrantów. Służycie Królowi Królów., który was wybrał spośród wszystkich innych. To jest dla was takie wyróżnienie. Ja was zachęcam do tego, żebyście jak najczęściej służyli do Mszy, jeśli ktoś ma możliwość to nawet codziennie. Ja sam służę codziennie rano. Później dzień mi się dobrze układa, w pracy mi się wszystko dobrze układa. Także was do tego też zachęcam – mówił Roman Gwizd.

Organizatorem konkursu jest Katolickie Stowarzyszenie uBIBLIJNIEni.pl . – Dla nas bardzo ważne jest, żeby ci chłopcy, którzy służą przy ołtarzu, którzy się modlą w czasie Liturgii, żeby też poznawali słowo Boże, żeby w tym słowie odnajdywali źródło tego, co spotykają w kościele – mówi ks. Łukasz Łaszkiewicz, przewodniczący stowarzyszenia. – Miejsce w jakim konkurs się odbywa jest nie bez znaczenia, dlatego że niektórzy chłopcy rozeznają później swoje powołanie do kapłaństwa. Ale też wierzymy w to, że w przyszłości w rodzinach, w pracy będą się kierowali tym słowem.

Kamil Krasowski
„Aspekty”

Materiał na stronie „Niedzieli” – zielonagora-gorzow.niedziela.pl

 

Sprawdź także

Bp Lityński do KSM: Istotą apostolstwa świeckich jest odważne dawanie świadectwa

– Istotą apostolstwa świeckich jest również odważne dawanie świadectwa swojej wiary przez publiczny kult, modlitwę, …

Skip to content