Gotowe jest już Positio w sprawie Sługi Bożego bpa Wilhelma Pluty

Positio o życiu, cnotach i opinii świętości Sługi Bożego bpa Wilhelma Pluty – taki dokument 5 czerwca otrzymał bp Tadeusz Lityński od postulatora procesu beatyfikacyjnego.

Positio to dokument Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zbierający materiał dowodowy danej sprawy, a w zasadzie esencję tego materiału dowodowego. – Akta mają 26 tomów wielkości encyklopedii plus kilka tysięcy stron tekstów bpa Pluty wydanymi drukiem, zaś Positio to jeden tom mający 680 stron – wyjaśnia postulator procesu beatyfikacyjnego na etapie rzymskim – ks. dr Dariusz Gronowski.

– Positio zostało wydrukowane w Rzymie i jest zasadniczo dokumentem kongregacji. Jest to dokument procesowy i nie jest dostępny publicznie. W tej chwili Positio bpa Pluty jest wpisane do kolejki spraw do rozpatrzenia przez kongregację i czeka. Jak długo? Nie wiem, być może nawet kilka lat. Spraw z całego świata jest bardzo wiele – dodaje.

Więcej o Positio i dalszych etapach procesu beatyfikacyjnego w wydaniu papierowym Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego.

Krzysztof Król
„Gość Zielonogórsko-Gorzowski”

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma pięciu nowych kandydatów do diakonatu stałego

W Zielonej Górze od ubiegłego roku działa Diecezjalny Ośrodek Formacji Diakonów Stałych. 10 kwietnia w …