Marsz dla Życia i Rodziny w Zielonej Górze – zapowiedź

W niedzielę 10 czerwca 2018 r. odbędzie się w Zielonej Górze Marsz dla Życia i Rodziny połączony z biegiem charytatywnym i festynem rodzinnym. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12.00 mszą św. sprawowaną w kościele św. Józefa Oblubieńca na Osiedlu Zacisze. Ok. godz. 13.00 uformuje się pochód i uczestnicy marszu przejdą ulicami Zielonej Góry do kościoła pw. św. Alberta Chmielowskiego. Marsz zakończy się ok. godz. 14.00 piknikiem rodzinnym oraz biegiem charytatywnym z racji obchodów Światowego Dnia Uchodźcy.

Wieczorem o godz. 19.30 w parafii św. Urbana I odbędzie się koncert wieńczący II Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne. Będzie on jednocześnie swoistym podsumowaniem Marszu dla Życia i Rodziny, jak również całego tegorocznego Festiwalu Życia.

Marsze dla Życia i Rodziny organizowane są w celu dawania publicznego świadectwa podstawowej wartości ludzkiego życia w każdej fazie rozwoju oraz rodziny opartej na małżeństwie kobiety i mężczyzny, otwartym na przyjęcie i wychowanie dzieci. Marsze mają pozytywny, radosny i afirmatywny wymiar. Ze względu na zmieniającą się rzeczywistość społeczno-polityczną, jak również dla uwypuklenia najważniejszych aspektów obrony życia i rodziny, każdego roku organizowane są pod innym hasłem.

W 2018 r. hasło przewodnie Marszów brzmi „Polska rodziną silna!”. Podkreśla ono zasadniczą rolę rodzin w budowaniu przyszłości Ojczyzny. Aby to zadanie mogło być przez rodziny realizowane, potrzeba zrozumienia i pomocy ze strony władz publicznych, instytucji kultury, edukacji, mediów i Kościoła. Wybór tego tematu podyktowany został faktem, iż na rok 2018  przypadają ważne rocznice i wydarzenia: 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, 40. rocznica wyboru św. Jana Pawła II, referendum konstytucyjne oraz wybory samorządowe. Dziedzictwo wiary, tradycji i kultury było przekazywane i rozwijane w czasach zaborów przez kolejne pokolenia naszych przodków, pomimo braku państwowości i narodowej podmiotowości. Przetrwanie narodu, a następnie odzyskanie niepodległości było możliwe przede wszystkim dzięki przechowaniu polskości w polskich rodzinach. Z kolei św. Jan Paweł II uczył jak korzystać z wolności i apelował o budowanie przyszłości na solidnych fundamentach tysiącletniego chrześcijańskiego dziedzictwa. W sposób szczególny przypominał o podstawowej wartości każdego ludzkiego życia oraz silnej, kochającej się rodziny.

Pierwszy Marsz dla Życia i Rodziny odbył się w 2006 roku w Warszawie. Na przestrzeni 13 lat, organizacji Marszu podjęło się ponad 150 miast i miejscowości, a z każdym rokiem ta liczba się powiększa.

ks. Andrzej Sapieha
Rzecznik Prasowy
Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze

Sprawdź także

Zaproszenie na pielgrzymkę Ruchu Światło-Życie do Rokitna

Zastanawiacie się czy jechać na 44. Diecezjalną Pielgrzymkę Ruchu Światło-Życie do Rokitna? Obejrzyjcie zaproszenie moderatora …

Skip to content