Komunikat dotyczący „Wydarzeń Zielonogórskich”

Drodzy Zielonogórzanie,

w dniu 30 maja 1960 r. pięć tysięcy mieszkańców naszego miasta wystąpiło przeciwko milicji i oddziałom ZOMO w obronie Domu Katolickiego. Znaczna część manifestantów została aresztowana i skazana na więzienie. Represje były bardzo dotkliwe, kary sięgały do pięciu lat więzienia. Wielu uczestników zajść, bez szansy na zatrudnienie i godne życie,  musiało opuścić miasto. Wydarzenia Zielonogórskie przez długie lata były celowo przemilczane.

W najbliższą niedzielę, 27 maja, odbędą się w naszym mieście uroczystości upamiętniające 58. rocznicę  Wydarzeń  Zielonogórskich. W tym roku obchody włączone są w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę i w związku z tym do Zielonej Góry przybędzie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda.

Zapraszam Was, Drodzy Zielonogórzanie, do wzięcia udziału w tych uroczystościach, które rozpocznie Msza św. o godz. 11.00 w naszej Konkatedrze pw. św. Jadwigi Śląskiej. Zachęcam również do spotkania przy zielonogórskim ratuszu o godz. 13.00, gdzie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wręczy odznaczenia państwowe, a następnie obejrzy razem z nami widowisko plenerowe Ulice Wolności. Niech obecność na tych uroczystościach będzie świadectwem naszej wiary i miłości do Boga i Ojczyzny.

Tych, którzy nie będą mogli przybyć informuję, że uroczystości objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Patronatem Honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego będą transmitowane w mediach ogólnopolskich i lokalnych, m.in. TVP Info, TVP 3 Gorzów,  TVP Historia i Radiu Zachód.

W nadziei wspólnego spotkania udzielam wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.

 + Tadeusz Lityński
Biskup Zielonogórsko-Gorzowski

Sprawdź także

Edykt w sprawie beatyfikacji Siostry M. Iwony Król

Dnia 28 stycznia 2022 roku, w odpowiedzi na wniosek mieszkańców Wschowy, zwróciło się do mnie …

Skip to content