Przed święceniami kapłańskimi

W najbliższą sobotę 26 maja o godz. 10.00 podczas mszy św. odprawianej w kościele konkatedralnym w Zielonej Górze 6 diakonów przyjmie święcenia kapłańskie. Sakramentu święceń udzieli im Biskup Zielonogórsko-Gorzowski Tadeusz Lityński.

Święcenia kapłańskie (prezbiteratu) przyjmą diakoni, którzy ukończyli sześcioletnią formację w diecezjalnym seminarium duchownym. Następnego dnia po przyjęciu święceń nowo wyświęceni kapłani, zgodnie ze zwyczajem, odprawią prymicyjną mszę św. w swoich rodzinnych parafiach. Natomiast od 23 czerwca zostaną skierowani do pracy duszpasterskiej. W okresie letnim będą zaangażowani głównie w prowadzenie diecezjalnych przedsięwzięć wakacyjnych. Z końcem sierpnia otrzymają skierowanie na pierwszą stałą placówkę duszpasterską.
 
W tym roku święcenia kapłańskie przyjmą:
  1. Dariusz Korolik – parafia pw. Matki Bożej Różańcowej w Jasieniu
  2. Marcin Krzyżanowski – parafia pw. Najśw. Serca Pana Jezusa w Gorzowie Wlkp.
  3. Bartosz Warwarko – parafia pw.św. Anny w Jordanowie
  4. Tomasz Westfal – parafia pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze
  5. Rafał Witkowski – parafia pw. św. Mikołaja w Skwierzynie
  6. Wojciech Żabiński – parafia pw. Nawiedzenia NMP w Klenicy
Kapłani (prezbiterzy) są współpracownikami biskupa. Wspierają go w realizacji powierzonej mu misji będącej kontynuacją posłannictwa zleconego przez Chrystusa Apostołom. Ich zadaniem jest głoszenie słowa Bożego i sprawowanie sakramentów, a szczególnie Eucharystii i sakramentu pokuty. Kapłani przewodzą również i kierują lokalnymi wspólnotami wiernych.
Obrzęd święceń kapłańskich ma miejsce podczas mszy św. Przed homilią biskupa kandydaci zostają przedstawieni zgromadzonym wiernym. Po wysłuchaniu homilii kandydaci wyrażają publicznie wolę przyjęcia święceń i zobowiązują się do przyjęcia związanych z nimi zadań: głoszenia Ewangelii, sprawowania sakramentów, gorliwej modlitwy i życia w duchu współofiarowania się z Chrystusem za zbawienie ludzi. Przyrzekają również cześć i posłuszeństwo swojemu biskupowi. Następnie zgromadzeni modlą się za mających przyjąć święcenia śpiewając litanię do wszystkich świętych. W czasie tego śpiewu kandydaci leżą krzyżem. Po odśpiewaniu litanii ma miejsce istotny obrzęd święceń: biskup w milczeniu wkłada ręce na głowy kandydatów oraz odmawia specjalną modlitwę. Ręce na przyjmujących święcenia nakładają także wszyscy obecni w czasie obrzędu kapłani. Potem nowo wyświęceni otrzymują właściwy sobie strój liturgiczny, czyli stułę noszoną na sposób kapłański i ornat. W tym stroju podchodzą do biskupa, który każdemu z nich udziela namaszczenia świętym Krzyżmem, czyli olejem poświęconym w Wielki Czwartek i służącym do sprawowania czynności sakramentalnych. Obrzęd święceń kończy się przekazaniem pateny z chlebem oraz kielicha z winem i wodą, a także udzieleniem pocałunku pokoju.

Ks. Andrzej Sapieha
Rzecznik Prasowy
Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze

Foto: Krzysztof Król
dziennikarz „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”

Gość Niedzielny

Sprawdź także

Zaproszenie na pielgrzymkę Ruchu Światło-Życie do Rokitna

Zastanawiacie się czy jechać na 44. Diecezjalną Pielgrzymkę Ruchu Światło-Życie do Rokitna? Obejrzyjcie zaproszenie moderatora …

Skip to content