poniedziałek , 18 marca 2024
Krzysztof Król /Gość Niedzielny

Konsekracja nowego ołtarza we Wschowie

Bp Tadeusz Lityński 24 lutego poświęcił odrestaurowany ołtarz przedsoborowy i konsekrował nowy ołtarz do sprawowania Eucharystii w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

Biskup podkreślił, że odrestaurowanie zabytkowego ołtarza to dzieło tutejszej parafii ma wymiar świadectwa szacunku dla wiary i chrześcijańskiej kultury. – Przy tym ołtarzu modlili się i wychowywali mieszkańcy miasta, pielgrzymi. Mam nadzieję, że to będzie proces realizowany dzisiaj i w przyszłości – zauważył w homilii biskup.

Kaznodzieja zanim dokonał konsekracji nowego ołtarza do sprawowania Eucharystii podkreślił, że Bóg dał nam ten znak, ołtarz, abyśmy uwierzyli jeszcze bardziej Bożej miłości. – Dzisiaj miłość i miłosierdzie Boże woła o odpowiedź, woła o realizację. Niestety tak często zwycięża pycha i egoizm, zwycięża duch tego świata, który odrzuca Boga i cały Boży porządek oparty na Dekalogu i Ewangelii. Ten ołtarz jest znakiem obecności Boga, Bóg tutaj przemawia swoją obecnością. Pragniemy prosić, aby jeszcze dobitniej przemawiał swoją łaską i błogosławieństwem – mówił bp Lityński.

– Ten ołtarz poprzez swoje piękno może nas prowadzić do duchowego zachwytu nad Bożą miłością. Warto jednak zatrzymać się nad relikwiarzem św. Stanisława, biskupa i męczennika, który został niejako wmurowany w ołtarz. Przed soborem watykańskim II był zwyczaj, aby w ołtarzach umieszczać właśnie relikwie męczenników, pokazując, że ofiara Chrystusa trwa dalej w Kościele, że ta miłość ciągle oddaje życia za zbawienie innych. Św. Stanisław, podobnie jak i współcześni męczennicy przypominają, że doświadczając miłości płynącej z ołtarza, potrzeba wziąć ją w konkretne postawy naszej codzienności – dodał.

Proboszczem parafii jest ks. Dariusz Ludwikowski.

Zmarł ks. prałat Zygmunt Zając

W środę 13 marca 2024 r. we Wschowie, w 83. roku życia i 60. roku …