Strona główna / Wiadomości / Ks. Janusz Malski ponownie wybrany moderatorem generalnym Cichych Pracowników Krzyża

Ks. Janusz Malski ponownie wybrany moderatorem generalnym Cichych Pracowników Krzyża

Ks. Janusz Malski został ponownie wybrany moderatorem generalnym Cichych Pracowników Krzyża.

Od 15 do 25 października 2018 roku w domu macierzystym Cichych Pracowników Krzyża w Rzymie odbyło się walne zgromadzenie pod hasłem: „Wszyscy jesteśmy uczniami-misjonarzami”.

Cisi Pracownicy Krzyża to międzynarodowe stowarzyszenie wiernych działające na rzecz chorych i niepełnosprawnych, którego celem jest ukazywanie sensu cierpienia oraz formacja osób cierpiących, aby i one mogły stać się Chrystusowymi uczniami i misjonarzami. Założył je, wraz z apostolatem Centrum Ochotników Cierpienia, bł. Luigi Novarese, beatyfikowany przez papieża Franciszka w 2013 roku.

Podczas spotkania wybierano moderatora generalnego tej wspólnoty. Został nim po raz drugi polski kapłan – ks. Janusz Malski pochodzący z Głogowa (diecezja zielonogórsko-gorzowska). – Chcemy wciąż troszczyć się o świeżość naszego charyzmatu, aby nie zagubić tego, co najistotniejsze. Cisi Pracownicy Krzyża animują apostolat wśród chorych i odpowiadają za dzieło Centrum Ochotników Cierpienia, realizując wizję bł. Luigiego Novarese, który zauważył, że chorzy w Kościele są często spostrzegani tylko od strony opieki przedmiotowej. Nasz założyciel widział osoby cierpiące jako podmiot aktywności duszpasterskiej, jako uczniów i misjonarzy – powiedział ks. Malski.

W Polsce Cisi Pracownicy Krzyża prowadzą w Głogowie Dom „Uzdrowienie Chorych” im. Jana Pawła II, animując stamtąd apostolat świeckich, prowadząc rekolekcje dla chorych i niepełnosprawnych, a także rehabilitację i terapię. Apostolat świeckich oraz gałąź konsekrowana stowarzyszenia działają nie tylko we Włoszech i w Polsce, ale i w Portugalii, Kolumbii, USA oraz w Kamerunie.

Ks. Janusz Malski urodził się w 1957 r. W 1978 wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu. Po trzech latach studiów wstąpił do wspólnoty Cichych Pracowników Krzyża, w której przyjął konsekrację, a w 1985 roku święcenia kapłańskie. W 1997 roku został przełożonym nowo powstałego Domu „Uzdrowienie Chorych” im. Jana Pawła II w Głogowie.

Stowarzyszenie Cichych Pracowników Krzyża jest ruchem założonym w 1980 roku przez ks. prałata Luigiego Novarese i s. Elwirę Miriam Psorulla. Jego członkami są duchowni i świeccy, którzy całkowicie poświęcili się Bogu.

„Gość Zielonogórsko-Gorzowski”

Materiał na stronie „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”zgg.gosc.pl 

Gość Niedzielny

Sprawdź także

Msza Krzyżma

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył w wielkoczwartkowy poranek, 18 kwietnia, w parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski …