poniedziałek , 25 stycznia 2021

Liczenie wiernych

W najbliższą niedzielę 18 października odbędzie się w całej Polsce tzw. liczenie wiernych. Zebrane w tym dniu dane zostaną później opracowane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, który następnie przedstawi statystykę frekwencji na niedzielnej mszy św. oraz przyjmowania komunii św. dla całej Polski i dla poszczególnych diecezji. Publikacji opracowanych danych za rok bieżący można się spodziewać za około 1,5 roku.
W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej liczenie wiernych zostanie przeprowadzone podczas wszystkich mszy św., zarówno w kościołach parafialnych jaki filialnych.
Badania te są w Polsce prowadzone systematycznie od 1980 r. Najnowsze opublikowane dane dotyczą roku 2018. W niedzielnej mszy św. w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej uczestniczyło wówczas 27,3% zobowiązanych do tego wiernych (średnia dla Polski – 38,2%). Do komunii św. przystępowało natomiast 13,1% (średnia dla Polski 17,3%). Oznacza to, że po drobnym wzroście tych wskaźników w roku 2017 r., w następnym okresie zanotowano ponownie ich niewielki spadek.

XXXV rocznica śmierci sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty

Diecezjalne obchody 35. rocznica śmierci sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty odbyły się 24 stycznia w …