Mieszkańcy Lutola Suchego proszą o wsparcie w odbudowie kościoła

Mieszkańcy Lutola Suchego, gdzie 20 czerwca pożar strawił dach i wieżę kościelną oraz zniszczył wnętrze świątyni, proszą o wsparcie w odbudowie. Dziś modlili się z Boże błogosławieństwo z bp. Pawłem Sochą.

Jutro w kościoła całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbędzie się zbiórka na rzecz odbudowy zniszczonego kościoła. Dziś mieszkańcy Lutola Suchego przeżywali odpust w swojej świątyni, której patronują apostołowie Piotr i Paweł. Z wiernymi modlił się bp Paweł Socha.

Mieszkańcy w specjalnym apelu przypominają, że są potomkami repatriantów ze Wschodu i piszą co przez lata dokonano w ich świątyni. „Na początku sierpnia 1945 r. poświęcono świątynię i odprawiono w niej pierwszą Mszę św. Przez wszystkie powojenne lata świątynia była dla nich symbolem wiary, jedności i stanowiła o ich tożsamości narodowej. Dbali o nią jak o własny dom. Przygotowali ołtarz główny i dwa ołtarze boczne, ogrodzili płotem, wykonali betonowy chodnik” – piszą w swoim apelu mieszkańcy wsi.

„W późniejszym czasie własnym kosztem i staraniem oraz przy pomocy życzliwych osób odremontowano wieżę kościelną, odnowiono instalację elektryczną, pomalowano wnętrze świątyni oraz odnowiono naczynia liturgiczne. W 2005 roku położono na dach nową dachówkę. W latach 2010-2012 miała miejsce renowacja i wymiana witraży okiennych. Wymieniono także boczne drzwi. W zeszłym roku, kontynuując dzieło rozpoczęte przez naszych rodziców, odnowiliśmy organy. Planowaliśmy w niedalekiej przyszłości wykonać osuszanie ścian i pomalować wnętrze świątyni. Kultywując tradycję lokalne, organizowaliśmy coroczne koncerty kolęd, festyny odpustowe, kiermasze okolicznościowe” – kontynuują mieszkańcy.

Jednak 20 czerwca w ciągu kilkudziesięciu minut, ogień zniszczył cały ten dorobek. „Kościół, który był naszą dumą, zamienił się w zgliszcza. Jest to dla nas niewyobrażalna strata. Teraz my, podobnie jak niegdyś nasi dziadkowie, straciliśmy miejsce, które nas łączyło. Musimy tak jak oni zaczynać wszystko od nowa. Stanęliśmy przed ogromnym wyzwaniem. Nie jesteśmy w stanie udźwignąć kosztów odbudowy świątyni, a winni jesteśmy to naszym przeszłym i przyszłym pokoleniom” – piszą w dalszej części odezwy mieszkańcy i dodają: „Wierzymy jednak, że jak kiedyś Bóg  postawił na repatriacyjnej drodze naszych przodków ten piękny kościół i sprawił, że dbali o niego przez dziesiątki lat, tak teraz opatrzność Boża postawi na naszej drodze ludzi o dobrych sercach, chcących pomóc nam w odbudowie świątyni. Prosimy o modlitwę, zawierzając nasz problem Bogu i Matce Przenajświętszej”.

Po Mszy św. odbył się festyn wsparcia z którego dochód przeznaczono na odbudowę świątyni.

Więcej o możliwości wsparcia i numer konta na stronie parafii w Chociszewie, której podlega kościół w Lutolu Suchym: TUTAJ. Telefon do parafii: 95 743 48 39.

Krzysztof Król
„Gość Zielonogórsko-Gorzowski”

Materiał na stronie „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”zgg.gosc.pl 

Gość Niedzielny

Sprawdź także

Święcenia diakonów

W najbliższą sobotę 18 maja  podczas mszy św. odprawianej o godz. 11.00 w kościele konkatedralnym pw. św. …

Skip to content