poniedziałek , 22 kwietnia 2024

Nowa dziewica konsekrowana

Joanna Piwońska z parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny 8 września została włączona do stanu dziewic konsekrowanych. Uroczystości przewodniczył bp Tadeusz Lityński.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

Joanna Piwońska z parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny została włączona do stanu dziewic konsekrowanych.

W homilii biskup przypomniał, że wśród ochrzczonych są kobiety i mężczyźni, którzy przyjmują radykalny styl życia, który wyraża się w naśladownictwie rad ewangelicznych: posłuszeństwa, ubóstwo i czystości. – Osoby konsekrowane wzbogacają świat świecki właśnie tym wymiarem duchowym. Wejście na drogę życia konsekrowanego wzmocnione modlitwą i błogosławieństwem Kościoła daje możliwość głębszego zjednoczenia z Bogiem –mówił biskup.

Kaznodzieja zauważył, że w obrzędzie konsekracji dziewicy nie ma posłania do świata bo ta osoba jest w świecie. – To powołanie osoby konsekrowanej ma z jednej strony wymiar zakorzenienia w świecie przez codzienne życie i pracę, a serce w niebie poprzez modlitwę i miłość do Boga – mówił biskup.

Dziewica konsekrowana ma być apostołką we współczesnym świecie. – Dziewictwo konsekrowane jest nie tyle przeżywaniem miłości oblubieńczej w zaciszu swojego domu, ale dziewictwo konsekrowane jest świadectwem dla świata, tak bardzo głodnego Bożej miłości. Powołanie do dziewictwa konsekrowanego jest z jednej strony znakiem bogactwa darów Ducha Świętego, ale także i nadziei, że miłość Boga jest nieustannie wierna wobec każdego człowieka – mówił biskup.

Joanna Piwońska jest farmaceutką, która kierują jedną z gorzowskich aptek. W swojej parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. pomaga ubogim w Parafialnym Zespole Caritas.

Dziewice konsekrowane to kobiety żyjące w świecie, które decydują się poświęcić Chrystusowi i Kościołowi. – To kobiety, które chcą podążać drogą doskonałości ewangelicznej, dążyć do świętości i służyć Bogu w bliźnich. Ta forma życia nie jest czymś nowym w Kościele, bo jej początki znajdziemy już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa – przypomina ks. Grzegorz Słapek, delegat biskupa ds. indywidualnych form życia konsekrowanego.

W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej jest sześć dziewic konsekrowanych i pięć wdów.

Sprawdź także

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma pięciu nowych kandydatów do diakonatu stałego

W Zielonej Górze od ubiegłego roku działa Diecezjalny Ośrodek Formacji Diakonów Stałych. 10 kwietnia w …

Skip to content