W gorzowskiej katedrze bp Tadeusz Lityński wręczył diecezjalne odznaczenia dla świeckich

Podczas obchodów rocznicy poświęcenia kościoła katedralnego w Gorzowie Wlkp., 9 września, bp Tadeusz Lityńskimi wręczył odznaczenia „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej”. W tym roku wyróżnienie to otrzymało 14 osób reprezentujących 8 parafii.

GALERIA ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI – TUTAJ

Na wstępie homilii bp Tadeusz Lityński podkreślił, że święto katedry to okazja do uświadomienia sobie, że świątynia katedralna sama w sobie i sama dla siebie nie ma sensu. – Świątynia jest dla Boga i jest dla ludzi, aby się uświęcali. Jest znakiem obecności Boga, a dzięki obecności wiernych wyraźnie mówi o Bożej opiece – zauważył kaznodzieja.

Bp Lityński podkreślił, że w Kościele idziemy razem. – Pięknie to wyraża w dniu dzisiejszym obecność nagrodzonych i wyróżnionych diecezjalnym odznaczeniem. Pragniemy zauważyć tych naszych braci, te nasze siostry, którzy w tym budowaniu wspólnoty Kościoła mają swój niewątpliwy wkład, swoje stanowisko pracy. Obecność tutaj jest świadectwem, że ten owoc został zauważony, przez wielu doceniony. Wiem, że ze swej skromności są gotowi powiedzieć, że nic takiego nie zrobili, że można było więcej – mówił hierarcha.

– Jednak na tym etapie chcemy zauważyć to, co zostało zrealizowane i wcale nie zapraszamy do zajęcia miejsca po dzisiejszej uroczystości na wygodnej kanapie bo jak mówi papież Franciszek kanapa prowadzi do paraliżu, odbiera sens życia. Trzeba ciągle wyruszać w drogę z Ewangelią i dla Ewangelii – dodał.

W tym roku zostali wyróżnieni: Czesław Motyka z parafii pw. MB Różańcowej w Gorzowie Wlkp., Danuta Zachrzewska z parafii pw. św. Antoniego w Starym Polichnie, Tadeusz Malec z parafii pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła w Baczynie, Alfreda Gruszecka z parafii pw. NMP Matki Kościoła w Kostrzynie n. Odrą, Halina Kochanowska z parafii pw. NMP Matki Kościoła w Kostrzynie nad Odrą, Renalda Kulas z parafii pw. Narodzenia NMP w Siedlisku, Janina Czyż z parafii pw. Ducha Świętego w Słubicach, Dorota i Michał Sobocińscy z parafii pw. Ducha Świętego w Słubicach, Ireneusz Woźniak z parafii pw. Ducha Świętego w Słubicach, Barbara Derkacz z parafii pw. Narodzenia NMP w Skąpem, Dorota Olszewska z parafii pw. Narodzenia NMP w Skąpem, Stefania Małż z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Przytoku oraz Wojciech Wita z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Przytoku.

Odznaczenie „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej” zostało ustanowione przez bp. Adama Dyczkowskiego. Kandydatów do uhonorowania przedstawiają parafie, dekanaty i instytucje diecezjalne. Po zweryfikowaniu kandydatur przez kapitułę odznaczenia, ostateczną decyzję o przyznaniu wyróżnienia podejmuje biskup diecezjalny. Osoby uhonorowane diecezjalnym wyróżnieniem otrzymują specjalny dyplom oraz odznaczenie w formie krzyża.

Uroczystość rozpoczęła się od preludium muzycznego w wykonaniu Urban String Quartet z Zielonej Góry i wykładu „Kard. Stefan Wyszyński wobec Kościoła gorzowskiego w dobie stalinizmu. Okoliczności usunięcia administratora apostolskiego ks. dr. Edmunda Nowickiego”, który wygłosił ks. prof. Dariusz Śmierzchalski-Wachocz.

Sprawdź także

Święcenia diakonów

W najbliższą sobotę 18 maja  podczas mszy św. odprawianej o godz. 11.00 w kościele konkatedralnym pw. św. …

Skip to content