Obchody rocznicy śmierci Sługi Bożego bpa Wilhelma Pluty – zapowiedź

Diecezjalne obchody 32. rocznicy śmierci sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty odbędą się w sobotę 20 stycznia br. w Gorzowie Wlkp. według następującego programu:

• godz. 10.15 – Modlitwa o beatyfikację sługi Bożego oraz za zmarłych rządców diecezji w katedrze przy grobie sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty (do katedry będzie można się dostać wejściem bocznym od strony zakrystii);
  • godz. 11.00 – Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego w tymczasowej kaplicy parafii katedralnej przy ul. Hawelańskiej 18 (wejście od ul. Jagiełły).

Homilię podczas przy św. wygłosi ks. dr Dariusz Gronowski, postulator procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty. Zgodnie z wieloletnią tradycją na modlitwę w rocznicę śmierci bp. Pluty do Gorzowa Wlkp. przybędą członkowie jego rodziny.

We wszystkich parafiach diecezji wspomnienie bp. Wilhelma Pluty dokona się w niedzielę 21 stycznia podczas mszy św. Przed zakończeniem mszy św. duszpasterze odmówią wraz z wiernymi modlitwę o jego beatyfikację.

Bp Wilhelm Pluta urodził się 9 stycznia 1910 r. w Kochłowicach k. Katowic. W 1934 r. otrzymał święcenia kapłańskie i podjął pracę duszpasterską, najpierw jako wikariusz, a następnie jako proboszcz. Równolegle kontynuował studia, które uwieńczył w 1947 r. obroną pracy doktorskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. 4 lipca 1958 r. został mianowany biskupem dla ordynariatu gorzowskiego. Po utworzeniu w 1972 r. przez papieża Pawła VI diecezji gorzowskiej został jej pierwszym biskupem. Niezwykle gorliwie sprawował posługę biskupią. 22 stycznia 1986 r. poniósł śmierć w wypadku samochodowym w Przetocznicy k. Krosna Odrzańskiego. 9 września 2015 r. zakończył się diecezjalny etap jego procesu beatyfikacyjnego. Miesiąc później dokumenty procesowe złożono w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych inaugurując tym samym rzymską fazę procesu.

ks. Andrzej Sapieha
Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze

Biskup wręczył statuetki „Człowiek człowiekowi”

W parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. 8 kwietnia odbyła się gala wręczenia …