Orszak Trzech Króli w Gorzowie Wlkp.

Małemu Jezusowi pokłon złożyli nie tylko Trzej Królowie, ale Józef Piłsudski, Wincenty Witos, Roman Dmowski i Irena Sendlerowa.

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Gorzowa Wlkp. już czwarty raz. Tysiące mieszkańców miasta i okolic ubranych w korony wyruszyło z pod katedry w kierunku Placu Grunwaldzkiego, gdzie było „Gorzowskie Betlejem”.

– Dzisiejszy dzień to wielkie wydarzenie religijne i wspólnotowe, ale także ewangelizacyjne bo jak niektórzy mówią w tegorocznym Orszaku Trzech Króli idzie ok. 8 tys. osób – zauważył w rozmowie z GN Augustyn Wiernicki, prezes Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna.

W gorzowskim orszaku wziął udział bp Tadeusz Lityński. – Sens dzisiejszego święta jest taki: miłością otrzymaną od przychodzącego Boga mamy dzielić się z innymi – powiedział bp Tadeusz Lityński.

Razem z gorzowianami pokłonić się Jezusowi do stajenki poszła minister pracy i polityki społecznej.

– Jestem tutaj, bo dzisiejszy dzień to ważne święto religijne. Ono dzisiaj przez tą liczną frekwencję pokazało, że potrzebujemy takich aktów wspólnego wyznania wiary. Potrzebne jest nam silne poczucie więzi i poczucie wspólnoty. Myślę, że coraz liczniejsza frekwencja w Orszaku Trzech Króli to potwierdza – powiedziała Elżbieta Rafalska.

W trakcie tegorocznego Orszaku Trzech Króli nie zabrakło odniesień do przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Stąd obecność osób przebranych za Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa, Romana Dmowskiego, a także Ireny Sendlerowej.

Do wspólnego świętowania zaprosiły: gorzowskie parafie, Miasto Gorzów Wlkp., Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna, Miejskie Centrum Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Wydział Kultury i Sportu Urzędu Miasta, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, duszpasterstwo trzeźwości, gorzowskie szkoły i przedszkola, a także harcerze.

Honorowy patronat nad gorzowskim Orszakiem Trzech Króli objęli: biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej – ks. Tadeusz Lityński; minister rodziny, pracy i polityki społecznej – Elżbieta Rafalska; wojewoda lubuski – Władysław Dajczak oraz prezydent Gorzowa Wlkp. – Jacek Wójcicki.

Krzysztof Król
dziennikarz „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”

Biskup wręczył statuetki „Człowiek człowiekowi”

W parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. 8 kwietnia odbyła się gala wręczenia …