poniedziałek , 22 kwietnia 2024

Paradyskie Dni Duszpasterskie

W sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich w Gościkowie-Paradyżu 17 i 18 lutego odbyły się Paradyskie Dni Duszpasterskie. To spotkanie formacyjne dla wszystkich kapłanów posługujących w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

Księża z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej spotykają się na Paradyskich Dniach Duszpasterskich dwa razy w roku. – To są spotkania formacyjne. Chcemy zaprosić księży najpierw do wspólnej modlitwy w gronie kapłańskim. Jest zawsze okazja do wysłuchania konferencji zaproszonego gościa – wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy Kurii Biskupiej w Zielonej Górze.

– Poza tym to także okazja, aby księża mogli usłyszeć bieżące wytyczne do spraw duszpasterskich, czy to ze strony biskupa diecezjalnego, czy odpowiedzialnych za poszczególne urzędy kurialne – dodaje.

Tegoroczne spotkanie było poświęcone duchowości kapłańskiej. – Chcemy pochylić się dziś nad tym jak papież Franciszek widzi nasza misję, biskupów i kapłanów, ale i też jak współczesny duszpasterz ma zachować się wobec zmieniającego się tak mocno świata – zauważa bp Tadeusz Lityński.

Gościem specjalnym był ks. Janusz Aptacy z watykańskiej dykasterii ds. biskupów, który wygłosił konferencję zatytułowaną „Duchowość i zadania kapłana diecezjalnego w nauczaniu papieża Franciszka”. – W swoim wystąpieniu przedstawiłem cztery kolumny na których każdy ksiądz powinien budować swoje życie kapłańskie. Papież mówi o czterech rodzajach bliskości: bliskość wobec Pana Boga, bliskość wobec swojego biskupa, bliskość wobec współbraci kapłanów i bliskość wobec ludu Bożego – mówił ks. Janusz Aptacy.

– Papież wielokrotnie podkreśla, że bez bliskości z Bogiem i osobistej relacji z Bogiem, posługa kapłańska może stać się funkcją, a kapłan funkcjonariuszem. Będzie ona wyjałowiona i wcześniej, czy później doprowadzi do poważnych kryzysów. Dlatego bardzo ważne jest to życie modlitwy – dodał.

Zaproszony gość miał tego każdego dnia dwa wystąpienia. Drugie zatytułował: „Tożsamość kapłana wobec wyzwań współczesności”. – Papież też przestrzega przed pokusą ucieczki w przeszłość lub przyszłość. Kiedy obserwujemy zmieniający się świat, mamy taką podwójną pokusę, albo uważać przeszłość za idealną i w niej się zakorzenić, okopać się, albo mówić, że przyszłość będzie idealna. Papież zachęca, aby stawiać czoła aktualnym konkretnym wyzwaniom i żyć w teraźniejszości – podkreślił gość z Watykanu.

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma ponad 500 kapłanów.

W spotkaniu wziął udział również bp senior Paweł Socha oraz bp pomocniczy Adrian Put.

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma pięciu nowych kandydatów do diakonatu stałego

W Zielonej Górze od ubiegłego roku działa Diecezjalny Ośrodek Formacji Diakonów Stałych. 10 kwietnia w …