piątek , 25 września 2020

Peregrynacja obrazu św. Józefa z Kalisza

W czwartek 7 marca rozpoczyna się w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej peregrynacja obrazu św. Józefa z narodowego sanktuarium w Kaliszu. Tego dnia delegacja diecezjalna uda się do Kalisza, gdzie podczas uroczystej mszy św. otrzyma kopię obrazu. Będzie on następnie wędrował po parafiach całej diecezji. Zakończenie peregrynacji wyznaczono na 31 maja w Rokitnie.

Celem peregrynacji jest ożywienie duszpasterstwa mężczyzn, kształtowanie męskiej duchowości oraz budzenie powołań kapłańskich. Peregrynacja przebiegnie pod hasłem „Milczeć, walczyć, kochać. Ze św. Józefem w świecie męskich namiętności”, a towarzyszyć jej będzie biblijne motto zaczerpnięte z psalmu 128: „Szczęśliwy człowiek, który służy Panu i chodzi Jego drogami. Będziesz spożywać owoc pracy rąk swoich, szczęście osiągniesz i dobrze ci będzie”. W ramach duchowego przygotowania we wszystkich parafiach diecezji od 26 lutego trwa nowenna do św. Józefa.

Uroczystości w Kaliszu będą miały następujący przebieg:

16.00 Zwiedzanie sanktuarium
17.00 Nabożeństwo do św. Józefa
17.30 Konferencja o rodzinie
18.00 Msza św. (przewodniczenie i homilia – bp Tadeusz Lityński)
19.15 Poczęstunek
20.00 Powrót

Pierwszą parafią, którą nawiedzi obraz św. Józefa, będzie głogowska parafia pw. Najśw. Maryi Panny Królowej Polski. Kalendarium peregrynacji przewiduje, że w każdym dekanacie obraz będzie gościł średnio w dwóch parafiach. Ponadto odwiedzi również niektóre szpitale, hospicja, zakłady karne na terenie diecezji.

Program nawiedzenia parafii:
17.45 Powitanie obrazu
18.00 Msza św. z homilią
19.00 Przerwa i poczęstunek
20.00-22.00 Milczeć, walczyć, kochać – blok ewangelizacyjno-modlitewny dla mężczyzn; równolegle (ale tylko w jednej, wybranej parafii każdego dekanatu będzie się odbywać dekanalna zbiórka ministrancka).
W nocy i następnego dnia można zorganizować czuwanie modlitewne w zależności od możliwości i potrzeb danej wspólnoty. Ogodz. 15.00 odmawia się Koronkę do Miłosierdzia Bożego i przekazuje obraz do kolejnej parafii.
W ramach bloku ewangelizacyjno-modlitewnego Milczeć, walczyć, kochać mężczyźni wysłuchają potrójnej katechezy o różnych aspektach męskiej duchowości: powołaniu do bycia mężem i ojcem, obowiązku pracy oraz wezwaniu do relacji z Bogiem. Każda część katechezy będzie poprzedzona krótkim filmem, zakończy się świadectwem wygłoszonym przez świeckiego mężczyznę i  modlitwą.
Cudowny obraz Świętej Rodziny znajdujący się w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu został namalowany przez nieznanego autora ok. 1673 r. Przedstawia on św. Józefa i Maryję prowadzących małego Jezusa. Nad tymi trzema postaciami unosi się w promieniach Duch Święty i wypowiada słowa: Idźcie do Józefa. Według tradycji początki obrazu sięgają 1670 r., kiedy za przyczyną św. Józefa nieuleczalnie chory mieszkaniec jednej z podkaliskich wsi został uzdrowiony. Jako wotum kazał namalować wizerunek Świętej Rodziny i umieścił go w kaliskiej kolegiacie. Obraz został ukoronowany koronami papieskimi 15 maja 1796 r.
ks. Andrzej Sapieha

Sprawdź także

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Już po raz ósmy 19 września odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do sanktuarium Pierwszych Męczenników …