niedziela , 23 czerwca 2024

Posiedzenie Komisji ds. Ochrony Małoletnich

W siedzibie Caritas diecezjalnej 27 lutego odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Komisja powstała z inicjatywy bp. Tadeusza Lityńskiego. Przewodniczącym Komisji jest ks. dr Dariusz Mazurkiewicz.

– Celem Komisji jest tworzenie różnych programów prewencyjnych tak, żeby do przestępstw seksualnych wobec osób małoletnich w Kościele i różnych organizacjach kościelnych nie dochodziło; żeby najpierw zastosować programy prewencyjne niż później reagować na pojawiające się przypadki tego typu przestępczych zachowań – mówi przewodniczący Komisji ks. dr Dariusz Mazurkiewicz.

– To jest pierwsze spotkanie po wspólnym szkoleniu, które odbyliśmy w Szczecinie pod koniec ubiegłego roku. W związku z tym chcemy zarysować pewien program prac w naszej diecezji. Na pewno będziemy chcieli zobaczyć na ile są możliwe szkolenia w różnych instytucjach i organizacjach życia kościelnego – dodaje ks. Mazurkiewicz.

Komisja ds. Ochrony Małoletnich składa się z przedstawiciela Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu, Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej oraz Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Diecezjalnej. W jej skład wchodzą psychologowie, pedagodzy oraz duchowni.

– Myślę, że to jest bardzo duża odpowiedzialność wzięcie udziału w takiej Komisji, w takim składzie i dotyczącej takiej problematyki, którą teraz – można powiedzieć – żyje cała Polska i cały świat – mówi Anna Maria Fedurek z Caritas Diecezjalnej. – Papież Franciszek bardzo mocno kładzie nacisk po pierwsze na prewencję, a po drugie na przejrzystość w tym temacie i odpowiedzialność osób, które w jakiś sposób są niestety w ten temat uwikłane.

– Jako Caritas diecezjalna na pewno będziemy chcieli elementy tej prewencji wprowadzić, chociażby w programie „Bezpieczne Wakacje”, czyli w koloniach, obozach, oazach, które organizujemy jako Caritas. Już prowadzimy pewną profilaktykę, ale często jest ona nastawiona na np. przeciwdziałanie narkotykom, alkoholowi, różnego rodzaju patologiom. Natomiast myślę, że jeśli chodzi o ochronę małoletnich to również bardzo ważne jest uświadomienie dzieciom i wychowawcom, świeckim oraz księżom i klerykom, jakie są niebezpieczne sytuacje i czego powinni unikać, żeby nikt im czegokolwiek nie zarzucił. Na pewno wdrożymy to w programie „Bezpieczne Wakacje”, w sieci świetlic, które prowadzi Caritas diecezjalna, Parafialne Zespoły Caritas i parafie oraz w szeroko pojętym wolontariacie Caritas.

Kamil Krasowski
„Aspekty”

Materiał na stronie „Niedzieli” – zielonagora-gorzow.niedziela.pl

 

Sprawdź także

Główny odpust w Rokitnie

W sanktuarium w Rokitnie trwają obchody święta patronalnego Matki Bożej Rokitniańskiej. Rozpoczęły się już w …

Skip to content