Rejonowe Dni Katechetyczne

– Katecheta nie może nigdy powiedzieć „dzisiejsza młodzież jest okropna” – powiedział bp Tadeusz Lityński podczas Rejonowych Dni Katechetycznych.

Rozpoczęły się sierpniowe Rejonowe Dni Katechetyczne dla katechetów świeckich i sióstr zakonnych. W parafii pw. NMP Królowej Polski w Gorzowie Wlkp., 22 sierpnia, odbyło się pierwsze spotkanie, którego motywem przewodnim jest hasło: „Katecheza wobec reformy oświaty”. Dni katechetyczne odbywają się w kolejnych dniach w Zielonej Górze i Głogowie.

Spotkanie rozpoczęło się od Mszy św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. Pasterz diecezji w homilii skierowanej do katechetów podkreślił, że trzeba wyruszać od źródła chrzcielnego do na peryferia.

– Tą modlitwą katechetów rozpoczynamy szkolną katechezę, wierząc, że Duch Święty nas poprowadzi i podpowie jak katechizować dzieci i młodzież w szybko zmieniających się warunkach współczesnego świata. W związku ze zbliżającym się rokiem duszpasterskim, warto jeszcze mocniej wpisać osobę Ducha Świętego w życia katechety, a przez jego posługę w życie dzieci i młodzieży – mówił biskup.

– Katecheza szkolna niewątpliwie spełnia swoje zadanie, gdy włącza się w nurt aktualnych zadań wychowawczych. Katecheta idący do posługi razem z Duchem Świętym nigdy nie może powiedzieć „dzisiejsza młodzież jest okropna”, czy „współczesne dzieci są nie do zniesienia” – kontynuował.

Biskup przyznał, że młodzież i dzieci są tacy, jakie jest środowisko, w którym żyją, i jakie są rodziny, w których żyją.

– Katecheta znając świat współczesny, będąc tak bardzo pod działaniem złego ducha, musi zrobić wszystko, aby przeprowadzić swoich wychowanków na stronę Ducha Świętego poprzez rozmodlenie, skierowanie w stronę Słowa Bożego i wypracowanie potrzeby korzystania z sakramentów. Młodzież stawia wiele pytań i oczekuje odpowiedzi. Młodzież potrzebuje autorytetów, świadków wiary, natchnionych Duchem Świętym przewodników. Młodzież potrzebuje dobrego przewodnika przez życie. Młodzież jest głodna Boga – przekonywał bp Lityński.

Specjalnym gościem spotkania był ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik, który wygłosił wykład „Katecheza wobec reformy oświaty”.

Nie zabrakło też informacji o nowych wytycznych KEP dotyczący ochrony małoletnich, konkursach biblijnych w diecezji, ofercie metodycznej na nowy rok szkolny, a także komunikatów Wydziału Nauki Katolickiej.

Krzysztof Król
dziennikarz „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”

Niedziela Palmowa 2024

W Niedzielę Palmową, zwaną również Niedzielą Męki Pańskiej, w tym roku przypadającą 24 marca, rozpoczyna się Wielki …