Rocznica śmierci Sługi Bożego bpa Wilhelma Pluty

Diecezjalne obchody 32. rocznicy śmierci sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty odbyły się 20 stycznia w Gorzowie Wlkp.

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego odbyła się w tymczasowej kaplicy parafii katedralnej przy ul. Hawelańskiej. – Dzisiaj, tak, jak w minionych latach, chcemy modlić się o beatyfikację bp. Wilhelma Pluty. Warto zauważyć, że w tym roku minie 60 lat od nominacji biskupiej i przybycia bp. Wilhelma Pluty do Gorzowa Wlkp. jako pasterza. Dlatego chcemy dziś podziękować w modlitwie za jego posługę – mówił przed Mszą św. bp Lityński. – To człowiek, który uczył nas, na jakim fundamencie budować życie. Tym fundamentem, oczywiście, jest Chrystus.

Przed Mszą św. przy grobie sługi Bożego w gorzowskiej katedrze odbyła się modlitwa o jego beatyfikację. – Co roku gromadzimy się tam i chcieliśmy się tam spotkać także w tym roku, mimo że trwają prace remontowe katedralnej wieży po pożarze lipcowym. Warunki na to pozwalają i przygotowaliśmy to miejsce, aby wierni mogli zgromadzić się przy grobie sługi Bożego – mówił proboszcz katedry ks. Zbigniew Kobus.

Jak co roku w uroczystościach wzięła udział rodzina bp. Wilhelma Pluty. – Mieszkałam tutaj, u wujka, trzy lata i miałam okazję widzieć go codziennie. Dla mnie to, że jest święty, było już jasne, kiedy jeszcze żył – uważa Gabriela Malec, siostrzenica bp. Wilhelma Pluty. – To były czasy czerwonej komuny i bp. Pawłowi, który był pierwszy na miejscu, nie było wolno powiadomić rodziny, dopóki się Kiszczak nie dowiedział. Myśmy dowiedzieli się dopiero z telewizji. Więc proszę sobie wyobrazić, jaka była rozpacz w rodzinie – dodaje.

Bp Wilhelm Pluta urodził się 9 stycznia 1910 r. w Kochłowicach k. Katowic. W 1934 r. otrzymał święcenia kapłańskie i podjął pracę duszpasterską, najpierw jako wikariusz, a następnie jako proboszcz. Równolegle kontynuował studia, które uwieńczył w 1947 r. obroną pracy doktorskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim.

4 lipca 1958 r. został mianowany biskupem dla ordynariatu gorzowskiego. Po utworzeniu w 1972 r. przez papieża Pawła VI diecezji gorzowskiej został jej pierwszym biskupem. Niezwykle gorliwie sprawował posługę biskupią. 22 stycznia 1986 r. poniósł śmierć w wypadku samochodowym w Przetocznicy k. Krosna Odrzańskiego.

9 września 2015 r. zakończył się diecezjalny etap jego procesu beatyfikacyjnego. Miesiąc później dokumenty procesowe złożono w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, inaugurując tym samym rzymską fazę procesu.

We wszystkich parafiach diecezji wspomnienie bp. Wilhelma Pluty odbędzie się w niedzielę 21 stycznia podczas Mszy św. Przed ich zakończeniem duszpasterze odmówią wraz z wiernymi modlitwę o jego beatyfikację.

Krzysztof Król
dziennikarz „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”

Biskup wręczył statuetki „Człowiek człowiekowi”

W parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. 8 kwietnia odbyła się gala wręczenia …