Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan

Rozpoczął się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali tym razem chrześcijanie z Karaibów.

Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan obchodzony jest w Polsce i w wielu innych krajach co roku w dniach 18-25 stycznia. W Kościele katolickim w Polsce poprzedza go Dzień Judaizmu (17 stycznia). Tuż po jego zakończeniu, 26 stycznia, obchodzi się natomiast Dzień Islamu.

W tymczasowej kaplicy parafii katedralnej 18 stycznia odbyło się nabożeństwo na rozpoczęcie Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Modlitwie przewodniczył proboszcz katedry. – Drodzy Przyjaciele w Chrystusie, gdy gromadzimy się na tym nabożeństwie o jedność, dziękujemy Bogu za nasze chrześcijańskie dziedzictwo i za jego wyzwalające i zbawcze działanie w ludzkiej historii – mówił ks. Zbigniew Kobus.

We wspólnej modlitwie wzięli udział: bp Mirosław Wola z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, ks. Dariusz Hubiak z Kościoła greckokatolickiego, ks. Jarosław Szmajda z Kościoła prawosławnego oraz pastor Dariusz Chudzik z Kościoła Chrześcijan Baptystów. Nie zabrakło oczywiście także ks. Tadeusza Kuźmickiego, który jest referentem ekumenicznym w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

W Gorzowie nabożeństwa ekumeniczne mają już swoją tradycję. – Nabożeństwo współorganizuje z jednej strony parafia katedralna, a z drugiej strony oddział gorzowski Polskiej Rady Ekumenicznej. Trzeba podkreślić dużą rolę w organizacji odgrywa ks. Tadeusz Kuźmicki czyli diecezjalny referent ekumeniczny – wyjaśnia Paweł Leszczyński z gorzowskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej.

A duchowni tego typu inicjatyw nie unikają. – To dobry zwyczaj, że spotykamy się. Może raz, dwa czy trzy razy w roku to nie jest zbyt dużo, ale warto te kontakty ciągle odnawiać i zapewniać o swojej życzliwości i chęci współpracy. Owocem tych spotkań jest na pewno dobre nastawienie do siebie nawzajem. To jest bardzo dużo. Myślę, że nasze spotkania to także świadectwo różnorodności – zauważył pastor Dariusz Chudzik.

Tegoroczny tydzień ekumeniczny jest obchodzony pod hasłem „Prawica Twoja wsławiła się mocą”, a materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali tym razem chrześcijanie z Karaibów.

Kolejne nabożeństwo w ramach Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan już 24 stycznia w Paradyżu. Natomiast 25 stycznia o godz. 18.30 ekumeniczna modlitwa odbędzie się w kościele pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze.

Krzysztof Król
dziennikarz „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”

Materiał na stronie „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”zgg.gosc.pl 

Gość Niedzielny

Sprawdź także

Zmiany personalne w diecezji

Duchowni, którzy w okresie wakacyjnym zmieniają placówkę duszpasterską, we wtorek 28 maja br. odebrali dekrety …

Skip to content