Ruszył wyczekiwany remont gorzowskiej katedry

Dzisiaj rozpoczął się demontaż kopuły wieży katedralnej. O pomyślne zakończenie prac remontowych modlił się bp Tadeusz Lityński.

Prace rozpoczęła modlitwa bp. Tadeusza Lityńskiego. Później odbył się krótki briefing prasowy.

– Diecezja podpisała umowę z konsorcjum Campanile, które rozpoczyna dziś prace – poinformował biskup zgromadzonych dziennikarzy.

Pasterz diecezji przyznał również, że rozpoczęcie remontu jest możliwe dzięki życzliwości wielu instytucji. – Serdecznie wszystkim dziękuję i proszę o modlitwę wspierającą to dzieło – powiedział bp Lityński.

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak, który uczestniczył w spotkaniu, powiedział, że mieszkańcy Gorzowa ciągle pytali o termin rozpoczęcia remontu wieży.

– To miejsce jest ważne dla mieszkańców, to symbol Gorzowa. Jesteśmy przed gorzowską katedrą oplecioną tym wielkim rusztowaniem. Wreszcie rozpoczął się ten bardzo oczekiwany przez mieszkańców remont – mówił wojewoda.

Natomiast prezydent miasta Jacek Wójcicki podziękował biskupowi i wojewodzie, że tak sprawnie i szybko mógł ruszyć proces odbudowy katedry. – Jeszcze wczoraj stała w sercu miasta skaleczona i zraniona katedra. Dzisiaj osnuta stalowymi bandażami daje nam nadzieję, że z każdym dniem będzie zdrowsza i w lepszym stanie – mówił prezydent Gorzowa.

– Trzymajmy kciuki i módlmy się, aby ten remont szybko dotarło do szczęśliwego końca – dodał.

Obecny na spotkaniu ks. Wojciech Jurek pokazał dziennikarzom projekt budowlany i prawomocną decyzję o pozwoleniu na budowę. – W pierwszych dniach lipca na naszych twarzach było przygnębienie. Dzisiaj katedra nie wygląda jeszcze najlepiej, ale na naszych twarzach maluje się uśmiech. Z tego względu, że udało nam się przebrnąć bardzo ciężki etap dokumentacyjny i pozwoleniowy – powiedział ks. Wojciech Jurek, przewodniczący komitetu odbudowy gorzowskiej katedry.

– Zdjęliśmy latarnię. Zdjęliśmy już dzwon i sygnaturkę. Następny etap prac to będzie rozbiórka całego hełmu. Będzie on pewnie składowany w kościele, aby można było go dokładnie pomierzyć i odtworzyć. Na czas zimy zadaszymy wieżę i w tym czasie będą prowadzone prace polegające na wymianie drewna w środku – dodał.

Przypomnijmy, że wieża gorzowskiej katedry ucierpiał w lipcowym pożarze. Jak szacuje ks. Wojciech Jurek remont wieży katedralnej pochłonie ponad 10 mln zł.

Wszyscy, którzy chcą wesprzeć dzieło odbudowy zniszczonej na skutek pożaru katedry gorzowskiej mogą dokonywać wpłat na konto diecezji zielonogórsko-gorzowskiej: 81 1020 1954 0000 7602 0101 3754.

Krzysztof Król
dziennikarz „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”

Materiał na stronie „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”zgg.gosc.pl 

Gość Niedzielny

Sprawdź także

Zmiany personalne w diecezji

Duchowni, którzy w okresie wakacyjnym zmieniają placówkę duszpasterską, we wtorek 28 maja br. odebrali dekrety …

Skip to content