poniedziałek , 18 marca 2024

Strażackie święto z biskupem

Biskup Tadeusz Lityński 1 maja w Trzebiechowie przewodniczył Mszy św. z okazji gminnych obchodów Dnia Strażaka. Po liturgii poświęcił sztandary dwóch jednostek OSP.

GALERIA ZDJĘĆ: TUTAJ

W uroczystości zorganizowanej niedługo przed dniem św. Floriana, patrona strażaków, uczczono 100-lecie Ochotniczych Straży Pożarnych w Polsce. Przypadało ono wprawdzie w zeszłym roku, ale tutejsze obchody przełożono ze względu na pandemię. – Okazją jest też ufundowanie sztandarów dla jednostek OSP z Trzebiechowa i Głuchowa, czyli działających w obrębie parafii – mówi proboszcz ks. Andrzej Grządziel.

W homilii bp Lityński podkreślił rolę OSP w lokalnych społecznościach. – Trudno sobie wyobrazić ich funkcjonowanie i bezpieczeństwo bez obecności straży pożarnej. Także w wymiarze życia religijnego i parafialnego. Dlatego moja obecność tutaj jest jakby trochę spłaceniem długu wdzięczności, ale też podkreśleniem szacunku i wagi tej służby w naszej ojczyźnie – mówił. – Bóg was w tej misji potrzebuje! – przekonywał.

Pasterz diecezji przywołał też nauczanie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego o patriotyzmie jako miłości ojczyzny, którą należy kochać zaraz po Bogu, m.in. przez rzetelne wypełnianie swoich obowiązków. – Taką wizję nowoczesnego patriotyzmu realizują od 100 lat strażacy, troszcząc się o nasze dobro wspólne, często podejmując w ekstremalnych warunkach wielkie ryzyko – powiedział. Na zakończenie hierarcha poprowadził także modlitwę o pokój w Ukrainie, w której szczególnie pamiętano o ukraińskich strażakach.

Po liturgii jej uczestnicy przeszli na plac przy trzebiechowskim pałacu, gdzie odbyła się dalsza część obchodów. Wzięli w niej udział strażacy z całej gminy, a nawet ich koledzy z Niemiec. – Tej rocznicy nie można, ot tak sobie, pominąć. Za dużo pracy, sił, zdrowia i życia oddajecie bezinteresownie dla nas – mówiła do strażaków Izabella Staszak, wójt gminy Trzebiechów, podkreślając pomoc strażackich druhów i druhen przy gaszeniu pożarów, w zagrożeniach powodziowych, zdarzeniach drogowych i atmosferycznych czy poszukiwaniu zaginionych dzieci. Podkreśliła też wzorową strażacką służbę w czasie pandemii. – Strażak niesie pomoc każdemu, kto znajduje się w sytuacji zagrożenia. Strażak nie ratuje biednych czy zamożnych, swoich czy obcych. Chroni życie i zdrowie. Ratuje człowieka – mówiła.

W tej części obchodów jednostki OSP z Trzebiechowa i Głuchowa otrzymały też nowe sztandary poświęcone przez biskupa.

Świętowanie zakończyły występy gwiazd estrady i zabawa taneczna.

Zmarł ks. prałat Zygmunt Zając

W środę 13 marca 2024 r. we Wschowie, w 83. roku życia i 60. roku …