Wystawa „Archeologia niebiańska” w Muzeum Lubuskim

W Muzeum Lubuskim otwarto 29 czerwca wystawę zatytułowaną „Archeologia niebiańska”. Zaprezentowano unikalne eksponaty przez wieki ukryte w wypełnieniu sklepienia podwieżowego.

– Nie tylko remont, ale odkrywanie bogactwa, jakie zawiera w sobie katedra gorzowska są bardzo ważne. Znalazło się środowisko, grupa ludzi, która dzięki pasji, uporowi i warsztatowi badawczemu odnalazła cenne skarby. Tylko archeolodzy we właściwy sobie sposób potrafili je odkryć i odczytać, jednocześnie pokazując, jak ogromne bogactwo historyczne, kulturowe niesie w sobie najważniejsza świątynia diecezji – powiedział bp Tadeusz Lityński.

Na wystawie można obejrzeć artefakty odkryte przez gorzowskich archeologów i wolontariuszy pracujących od października ubiegłego roku pod kierownictwem Stanisława Sinkowskiego, szefa sekcji archeologii Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. Badacze mozolnie przeszukali 30 metrów sześciennych ziemi, która była wypełnieniem pach sklepienia podwieżowego. Prace gorzowskich archeologów są bezprecedensowe w badaniach archeologicznych prowadzonych w Polsce, dlatego zostały nazwane „Archeologia niebiańska”. – Wystawa składa się z trzech elementów. Pierwszy to artefakty, kilkaset przedmiotów znalezionych w ziemi wypełniającej sklepienie, od XIV do XXI wieku. Druga część to fotogramy gorzowskich fotografów z pożaru. I wreszcie trzeci element to dzwon z 1498 r., który przez wieki wisiał na wieży. Wielokrotnie zniszczony, choćby uderzeniem pioruna w 1708 r., którego ślady widzimy do dzisiaj – mówił Stanisław Sinkowski.

Katedra symbolizuje przede wszystkim wartość duchową dla diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, dla mieszkańców Gorzowa Wlkp., a szczególnie dla parafian katedralnej wspólnoty.

– Niewątpliwie czas, jaki nas dzieli od ubiegłorocznego pożaru, jest okresem ogromnej tęsknoty, aby jak najszybciej wrócić do świątyni. Pytania dziennikarzy, przechodniów dotyczą terminu zakończenia prac remontowych. Miniony rok, to czas ciężkiej pracy, zaangażowania wielu ludzi. Dziękuję za pomoc i wsparcie w prowadzonych pracach. Im bardziej wchodzimy w szczegóły historycznej budowli, tym bardziej potrzeba zaangażowania i czasu, w związku z tym prosimy o ogromną cierpliwość w odbudowie. Katedra jest szczególnym miejscem dla nas wszystkich, dlatego dźwigamy ten obiekt i chcemy mu przywrócić dawny blask, to piękne świadectwo naszej wiary – mówił ks. Zbigniew Kobus, proboszcz parafii katedralnej.

Wystawę „Archeologia niebiańska” można oglądać bezpłatnie w Muzeum Lubuskim przy ul. Warszawskiej 35 do 15 września.

Ks. Marcin Siewruk
„Gość Zielonogórsko-Gorzowski”

Materiał na stronie „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”zgg.gosc.pl 

Gość Niedzielny

Sprawdź także

Odznaczenia „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej”

W najbliższą niedzielę 8 września w gorzowskiej katedrze wręczone zostaną odznaczenia „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej”. W tym …

Skip to content