XXXVII rocznica śmierci bp. Wilhelma Pluty

22 stycznia przypada 37. rocznica śmierci sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty. Tego dnia o godz. 12.00 bp Tadeusz Lityński będzie przewodniczył rocznicowej mszy św. odprawianej w katedrze gorzowskiej. Homilię – poświęconą nauczaniu bp. Pluty o Kościele – wygłosi bp Adrian Put.
Tego samego dnia podczas mszy św. we wszystkich parafiach rocznica śmierci bp. Wilhelma Pluty zostanie wspomniana poprzez dodanie do modlitwy powszechnej wezwania z intencją o beatyfikację sługi Bożego, natomiast przed końcowym błogosławieństwem duszpasterze odmówią wraz z wiernymi specjalną modlitwę w tej samej intencji oraz przypomną o potrzebie informowania kurii diecezjalnej o łaskach otrzymanym za przyczyną bp. Pluty.
Bp Wilhelm Pluta urodził się 9 stycznia 1910 r. w Kochłowicach k. Katowic. W 1934 r. otrzymał święcenia kapłańskie i podjął pracę duszpasterską, najpierw jako wikariusz, a następnie jako proboszcz. Równolegle kontynuował studia, które uwieńczył w 1947 r. obroną pracy doktorskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. 4 lipca 1958 r. został mianowany biskupem dla ordynariatu gorzowskiego. Po utworzeniu w 1972 r. przez papieża Pawła VI diecezji gorzowskiej został jej pierwszym biskupem. Wyróżniał się wielką gorliwością w sprawowaniu posługi biskupiej. 22 stycznia 1986 r. poniósł śmierć w wypadku samochodowym w Przetocznicy niedaleko Krosna Odrzańskiego. 9 września 2015 r. zakończył się diecezjalny etap jego procesu beatyfikacyjnego. Obecnie sprawa jest rozpatrywana przez watykańską Dykasterię do spraw Kanonizacyjnych.

Zielonogórskiej Kapituła Kolegiacka ma dwóch nowych kanoników gremialnych

Sesja Zielonogórskiej Kapituły Kolegiackiej pw. św. Jadwigi Śląskiej odbyła się 11 kwietnia w Zielonej Górze. …