poniedziałek , 18 marca 2024

Kapłani z całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej modlili się w intencji pokoju

Księża z całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, 26 lutego, zgromadzili się w zielonogórskim kościele pw. Ducha Świętego na wspólnej modlitwie w intencji pokoju. Spotkaniu przewodniczył pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

Kolejne punkty programu poprowadzili diecezjalni ojcowie duchowni. Modlitwę brewiarzową – o. Witold Kuźma OFMConv. Konferencję „Kapłan – strażnik pokoju” wygłosił ks. Grzegorz Cyran, a adorację Najświętszego Sakramentu poprowadził ks. Grzegorz Słapek. Była to także okazja do spowiedzi św. – Dzisiejszy dzień to okazja dla kapłanów naszej diecezji do spotkania się ze sobą, ale przede wszystkim na modlitwie tak bardzo dzisiaj potrzebnej ogarniętej wojną Ukrainie. Chcemy dzisiaj modlić się o pokój na świecie, ale też pokój w naszych sercach i we wspólnotach w których posługujemy – wyjaśniał ks. Grzegorz Słapek.

Na zakończenie słowo do zebranych skierował bp Lityński. – Tym szczególnym powołaniem w czas niespokojny, czas wojenny jest powołanie kapłana na strażnika i posłańca pokoju, posyłającego innych w pokoju Chrystusa. Mamy być zwiastunami pokoju w naszych rodzinach parafialnych. Jest to szczególnie ważne w aktualnym, bolesnym czasie wojny – podkreślił bp Lityński.

– Proszę o modlitwę w intencji pokoju i za ofiary wojny, aby ona na stałe zagościła w naszej praktyce duszpasterskiej – dodał.

Biskup poprosił również parafie o konkretna pomoc uchodźcom. –  Proszę o przyjęcie uchodźców z Ukrainy. Może być to jedna osoba, może dwie, może rodzina – mówił biskup, który poprosił o kontakt w tej sprawie z diecezjalną Caritas organizującej pomoc.

Modlitwa o pokój i ofiary wojny z udziałem księży biskupów odbędzie się również w najbliższy czwartek w gorzowskiej katedrze i zielonogórskiej parafii pw. św. Alberta Chmielowskiego.

Na zakończenie odbyła się kapłańska zbiórka pieniędzy na pomoc Ukrainie.

W kapłańskiej modlitwie uczestniczył także bp Paweł Socha.

W jutrzejszą niedzielę, podobnie jak w Środę Popielcową, we wszystkich kościołach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbędzie się zbiórka do puszek na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.

Zmarł ks. prałat Zygmunt Zając

W środę 13 marca 2024 r. we Wschowie, w 83. roku życia i 60. roku …