niedziela , 28 kwietnia 2024

Komunikat w sprawie święceń diakonatu i prezbiteratu

Drodzy Diecezjanie!

Jednym z istotnych przejawów obecności Ducha Świętego w Kościele Chrystusowym jest fakt powoływania ludzi do szczególnego posłannictwa, które realizuje się w służebnym i hierarchicznym kapłaństwie. Darmowy dar powołania ma służyć wspólnocie Ludu Bożego, bowiem poprzez głoszenie Ewangelii i sprawowanie sakramentów Chrystus jest obecny w swoim Kościele i ofiarowuje dar zbawienia.

Również w naszej Diecezji wielu młodych ludzi odpowiada na Boży dar powołania, chcąc ofiarować swoje życie na służbę Bogu i Kościołowi. Dlatego z wielką radością pragnę poinformować, że w tym roku, w dniu 13 maja o godz. 11.00 w kościele konkatedralnym w Zielonej Górze odbędą się święcenia diakonatu, które przyjmie pięciu alumnów V roku, a 27 maja w katedrze gorzowskiej o godz. 10.00 święcenia prezbiteratu, które zostaną udzielone dziewięciu diakonom.

Do święceń diakonatu w kościele pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze w dniu 13 maja br. o godz. 11.00 przystąpią następujący alumni:

1. Jabłecki Tomasz – Otyń, par. pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
  2. Korolik Dariusz – Jasień, par. pw. Matki Bożej Różańcowej
  3. Krzyżanowski Marcin – Gorzów Wlkp., par. pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
  4. Warwarko Bartosz – Jordanowo, par. pw. św. Anny
  5. Witkowski Rafał – Skwierzyna, par. pw. Św. Mikołaja

Do święceń prezbiteratu w katedrze gorzowskiej w dniu 27 maja br. o godz. 10.00 przystąpią następujący diakoni:

1. Czeponis Adam – Gorzów Wlkp., par. pw. Pierwszych Męczenników Polski
  2. Dębicki Barnaba – Wschowa, par. pw. św. Jadwigi Królowej
  3. Obała Kamil – Drezdenko, par. pw. Przemienienia Pańskiego
  4. Pytlik Andrzej – Zielona Góra, par. pw. św. Alberta Chmielowskiego
  5. Skubis Adam – Głogów, par. pw. NMP Królowej Polski
  6. Szot Michał – Gorzów Wlkp., par. pw. Wniebowzięcia NMP
  7. Świątek Jakub – Głogów, par. pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
  8. Wierzbicki Damian – Trzebiel, par. pw. NMP Królowej Polski
  9. Wysakowski Mariusz – Gorzów Wlkp., par. pw. NMP Królowej Polski

W tych dniach chcę wyrazić wdzięczność przede wszystkim Bogu, który troszczy się o swój Lud, wzbudzając w nim powołania kapłańskie. Chcę podziękować także rodzinom tych alumnów i diakonów za dar ich życia oraz wychowanie, które umożliwiło im odkrycie i wzrost powołania. Korzystam również z okazji, by wyrazić wdzięczność duchownym i świeckim tych parafii, z których wywodzą się otrzymujący w tym roku święcenia diakonatu i prezbiteratu. Dziękuję także formatorom i wykładowcom Zielonogórsko–Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu za formację i towarzyszenie kandydatom do diakonatu i kapłaństwa. Słowem wdzięczności obejmuję także wszystkich, którzy swoją modlitwą i pracą wspierają nasze Seminarium. To dzięki Wam Drodzy Diecezjanie, możemy stworzyć odpowiednie warunki do kształcenia i wychowania nowych zastępów kapłanów.

Niech wyrazem wdzięczności będzie zaproszenie do uczestnictwa w święceniach diakonatu i prezbiteratu, które kieruję do  wszystkich, którym leży na sercu  sprawa powołań kapłańskich. Szczególnie pragnę zaprosić duchowieństwo, katechetów, Przyjaciół Paradyża, ministrantów i lektorów, ale także wszystkich wiernych naszej Diecezji, w której będą służyli nowi kapłani i diakoni.

Proszę jednocześnie o modlitwę za przystępujących do sakramentu święceń, za wszystkich kleryków przygotowujących się do kapłaństwa oraz o nowe powołania do służby w Kościele.

Wszystkich Was, Drodzy Diecezjanie, oddaję w opiekę Maryi Wychowawczyni Powołań Kapłańskich i z serca błogosławię.

+ Tadeusz Lityński
Biskup Zielonogórsko-Gorzowski

Zielona Góra, 27 kwietnia 2017

Komunikat Biskupa Diecezjalnego w liturgiczne wspomnienie św. Łukasza, patrona służby zdrowia