poniedziałek , 20 września 2021

Archiwum wiadomości

ŻARKI WIELKIE pw. Matki Bożej Różańcowej

ks. Zdzisław SKOREK (18.06.2012) – proboszcz Liczba wiernych: 762 Erygowana: 1 grudnia 1957 r. Odpust: 7 października Historia Żarki Wielkie po II wojnie światowej były obsługiwane przez proboszcza z Tuplic, a potem z Niwicy. Po erygowaniu parafii jej siedzibą została Łęknica. Dopiero pod koniec czerwca 1971 r. Żarki Wielkie otrzymały …

Czytaj więcej »

TUPLICE pw. Chrystusa Króla

ks. kan. mgr Leszek BIAŁUGA (1.08.2019) – proboszcz Liczba wiernych: 3471 Erygowana: 17 listopada 1935 r. Odpust: Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata Historia Parafia katolicka w Tuplicach zaczęła istnieć od czasu wybudowania przez katolików kościoła w 1935 r. W czasach przedwojennych miejscowość w większości zamieszkiwali protestanci. Do Tuplic dojeżdżał kapłan …

Czytaj więcej »

TRZEBIEL pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

ks. kan. lic. mgr Roman LITWIŃCZUK (1.08.2019) – proboszcz Liczba wiernych: 1868 Erygowana: 19 marca 1976 r. Odpust: 3 maja Historia Istnienie pierwszych kościołów w Trzebielu datuje się na okres średniowiecza. Z tych czasów pochodzą pozostałości ruin kościoła, którego wnętrze w XVI w. zostało podzielone na dwie części – katolicką …

Czytaj więcej »

PRZEWÓZ pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

ks. Jerzy KOT CM (26.06.2006) – proboszcz Liczba wiernych: 1820 Erygowana: 1723 r. Odpust: 8 grudnia Historia Przewóz to miejscowość o bardzo starej metryce. Na przełomie XII i XIII w. istniała tu osada położona na skrzyżowaniu szlaków handlowych. W 1280 r. książę żagański Przemko nadał Przewozowi prawa miejskie. O kościele …

Czytaj więcej »

NIWICA pw. Trójcy Świętej

ks. lic. mgr Hubert RELICH (2.08.2021) – proboszcz Liczba wiernych: 1500 Erygowana: 1948 r. Odpust: Uroczystość Najświętszej Trójcy Historia Pierwsze wzmianki o Niwicy pochodzą z 1478 r. i 1551 r. Najstarsza część miejscowości (tzw. Niwica Górna) do 1702 r. należała do rodu von Briesen. W późniejszym okresie często zmieniała właścicieli. …

Czytaj więcej »

ŁĘKNICA pw. św. Barbary

ks. kan. mgr Józef POPIEL (18.02.2012) – proboszcz Liczba wiernych: 3520 Erygowana: 29 czerwca 1981 r. Odpust: 4 grudnia Historia Miejscowości tworzące obecną parafię po II wojnie światowej były obsługiwane przez proboszczów z Tuplic i Niwicy. Od 1957 r. weszły w skład powstałej parafii w Żarkach Wielkich z siedzibą w …

Czytaj więcej »

GROTÓW pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

ks. Piotr NOWICKI (1.08.2006) – proboszcz Liczba wiernych: 1170 Erygowana: 15 lipca 1958 r. Odpust: 8 września Historia Po wojnie Grotów był filią Lipinek Łużyckich. Parafię erygowano 15 lipca 1958 r. Do 1972 r. należała ona do wrocławskiej administracji kościelnej. Kościoły (Msze św. w niedzielę) GROTÓW – pw. Narodzenia NMP …

Czytaj więcej »

GOZDNICA pw. św. Wawrzyńca

ks. Antoni KOTAPKA CM (23.11.2012) – proboszcz ks. Tomasz DULSKI CM (1.07.2021) – wikariusz Liczba wiernych: 3824 Erygowana: 1 kwietnia 1946 r. Odpust: 10 sierpnia Historia Przed II wojną światową w Gozdnicy mieszkało ok. 100 katolików, którzy na swoich nabożeństwach gromadzili się w małym kościele (obecnie kapliczka) przy ul. Kombatantów …

Czytaj więcej »