Archiwum wiadomości

TEMPLEWO pw. Chrystusa Króla

ks. Ryszard GONTARCZYK SVD (1.08.2019) – proboszcz Liczba wiernych: 1193 Erygowana: 25 kwietnia 1974 r. Odpust: Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata Historia Kościół w Templewie zbudowano w roku 1717. Samodzielną parafię z filiami w Kursku i Pieskach erygowano w roku 1974. Kościoły (Msze św. w niedzielę) TEMPLEWO – pw. Chrystusa …

Czytaj więcej »

STARY DWÓR pw. św. Wawrzyńca

ks. lic. mgr Stanisław JAŻDŻEWSKI (1.08.2017) – proboszcz Liczba wiernych: 1400 Erygowana: 1933 r. Odpust: 10 sierpnia Historia Wieś powstała prawdopodobnie ok. 1256 r. jako folwark na gruntach pobliskiego Wyszanowa, które drogą wykupu i darowizn przeszło na własność cystersów paradyskich. Pierwszy kościół wzniesiono zapewne na przełomie XIV i XV w. …

Czytaj więcej »

PSZCZEW pw. św. Marii Magdaleny

ks. mgr Stanisław KLICH (1.08.2013) – proboszcz ks. mgr Michał BARAŃSKI (25.08.2020) – wikariusz ks. Edward BISKUPSKI (23.03.2020) – rezydent Liczba wiernych: 3430 Erygowana: 1250 r. Odpust: 22 lipca i 7 października Historia Pszczew należał do biskupów poznańskich, co potwierdza dokument z 1259 r. Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z …

Czytaj więcej »

MIĘDZYRZECZ pw. św. Wojciecha

ks. kan. Paweł TOKARCZYK (1.08.2016) – proboszcz ks. mgr Dawid SIWAK (14.09.2018) – wikariusz ks. prałat kan. mgr Mieczysław DEREŃ (1.08.2018) – emeryt Liczba wiernych: 5420 Erygowana: 6 stycznia 1980 r. Odpust: 23 kwietnia Historia Kościół parafialny pw. św. Wojciecha usytuowany jest w miejscu, gdzie wcześniej znajdowały się: pierwszy kościół …

Czytaj więcej »

MIĘDZYRZECZ pw. św. Jana Chrzciciela

ks. kan. mgr Marek WALCZAK (24.08.1999) – proboszcz ks. mgr Piotr GNIEWASZEWSKI (26.08.2019) – wikariusz ks. mgr Łukasz SŁAWIŃSKI (26.08.2019) – wikariusz Liczba wiernych: 5090 Erygowana: 1232 r. Odpust: 24 czerwca Historia Pierwsza wzmianka o proboszczu Janie z Międzyrzecza znajduje się dokumencie fundacyjnym klasztoru paradyskiego z 1232 r. Lokowanie pierwszego …

Czytaj więcej »

MIĘDZYRZECZ pw. Pierwszych Męczenników Polski

ks. Michał ŁOBAZA SAC (20.08.2018) – proboszcz ks. Pavel ZAITSAU SAC (1.07.2021) – wikariusz ks. Ireneusz NAJDEK SAC (1.07.2017) – jur. Liczba wiernych: 5805 Erygowana: 22 sierpnia 1999 r. Odpust: 13 listopada Historia Jesienią 1982 r. Kuria Diecezjalna w Gorzowie Wlkp. rozpoczęła starania o zgodę ówczesnych władz na wybudowanie w …

Czytaj więcej »

KĘSZYCA LEŚNA pw. Miłosierdzia Bożego

ks. mgr Andrzej WAWRZYSIUK (1.08.2016) – proboszcz Liczba wiernych: 582 Erygowana: 1 sierpnia 2009 r. Odpust: Niedziela Miłosierdzia Bożego (II Wielkanocna) Historia W okresie PRL Kęszyca Leśna była miejscem stacjonowania wojsk radzieckich. Gdy siły te opuściły Polskę, w miejscowości zaczęli się osiedlać nowi mieszkańcy. Dla zapewnienia im właściwej opieki duszpasterskiej …

Czytaj więcej »

KAŁAWA pw. św. Mikołaja

ks. Adam MICHALSKI SDB (9.07.2017) – proboszcz ks. Leszek TWARDOWSKI SDB (01.08.2018) – jur. Liczba wiernych: 1547 Erygowana: 1510 r. Odpust: 6 grudnia Historia W drugiej połowie XIII w. cystersi paradyscy ufundowali kościół dla mieszkańców Kaławy. Świątynia został złupiona i spalona podczas potopu szwedzkiego w 1655 r. Opat paradyski Kazimierz …

Czytaj więcej »

BOBOWICKO pw. Miłosierdzia Bożego

ks. kan. Andrzej KUGIELSKI (22.08.2001) – proboszcz ks. mgr Tomasz JANCZEWSKI (25.08.2020) – wikariusz Liczba wiernych: 2380 Erygowana: 24 czerwca 1987 r. Odpust: Niedziela Miłosierdzia Bożego (II Wielkanocna) Historia Rozbudowywanie się wioski Bobowicko skłoniło do podjęcia decyzji o utworzeniu nowej parafii na obrzeżach Międzyrzecza. W 1985 r. bp Wilhelm Pluta poświęcił …

Czytaj więcej »