Archiwum wiadomości

WIECHLICE pw. Świętej Rodziny

Parafia pw. Świętej Rodziny (Dek. Szprotawa)   Wiechlice, ul. Brzozowa 1, 67-300 Szprotawa, tel. 68-376-43-04 e-mail: wiechlice@diecezjazg.pl   ks. mgr Krzysztof GÓRZNY (01.08.2019)   Liczba wiernych: 2050   Kościoły (Msze św. w niedzielę): WIECHLICE – pw. Świętej Rodziny (10.00, 11.30)

Czytaj więcej »

SZPROTAWA pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

ks. kan. Ryszard GRABARSKI (1.08.2005) – proboszcz ks. mgr Bartosz ORLICKI (29.09.2018) – wikariusz ks. mgr Damian DROP (26.08.2019) – wikariusz ks. mgr Krzysztof BATÓG (25.08.2020) – wikariusz ks. dr Jacek BŁAŻKIEWICZ (26.08.2019) – rezydent Liczba wiernych: 11500 Erygowana: 1260 r. Odpust: 15 sierpnia Historia Teren, na którym wzniesiono kościół …

Czytaj więcej »

SZPROTAWA pw. św. Andrzeja Apostoła

ks. lic. mgr Ryszard WALNER (1.08.2016) – proboszcz ks. kan. Leon ANDRYS (1.08.2016) – emeryt Liczba wiernych: 1350 Erygowana: 24 czerwca 1980 r. Odpust: 30 listopada Historia W czasie II wojny światowej kościół św. Andrzeja został zdewastowany. Początkowo służył jako magazyn na mydło, a potem Rosjanie urządzili w nim stajnię …

Czytaj więcej »

PRZEMKÓW pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

ks. kan. lic. mgr Krzysztof MRUKOWICZ (2.8.2010) – proboszcz ks. mgr Tomasz WESTFAL (25.08.2018) – wikariusz Liczba wiernych: 4500 Erygowana: 1282 r. Odpust: 15 sierpnia Historia Pierwsza wzmianka o Przemkowie widnieje w „Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis”, księdze założonej przez biskupa Henryka z Wierzbna/Wierzbnej (biskup wrocławski w latach 1302–1319), nazwę zapisano …

Czytaj więcej »

PRZEMKÓW pw. Miłosierdzia Bożego

ks. kan. Mirosław WERŁOS (20.08.1998) – proboszcz Liczba wiernych: 2600 Erygowana: 26 listopada 1989 r. Odpust: Niedziela Miłosierdzia bożego (II Wielkanocna) Historia Powstała z podziału parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Przemkowie. Erygował ją bp Józef Michalik. Kościoły (Msze św. w niedzielę) PRZEMKÓW – pw. Miłosierdzia Bożego (8.00, 9.30, 11.00, 12.15, …

Czytaj więcej »

NIEGOSŁAWICE pw. św. Anny

ks. kan. lic. mgr Jerzy SZAKIEL (23.08.2000) – proboszcz Liczba wiernych: 2500 Erygowana: 1376 r. Odpust: 26 lipca Historia Pierwsza wzmianka o Niegosławicach znajduje się w dokumencie z 1376 r. Jednak miejscowy kościół parafialny zbudowano już w II poł. XIII w. Od 1740 r. Niegosławice wraz z całym Śląskiem znalazły …

Czytaj więcej »

MYCIELIN pw. św. Mikołaja

ks. kan. dr hab. Remigiusz KRÓL (1.08.2013) – proboszcz Liczba wiernych: 1330 Erygowana: XVI w. Odpust: 6 grudnia Historia Pierwsza wzmianka o Mycielinie pochodzi z 1296 r. Kościół w Mycielinie powstał w ostatniej ćwierci XIII w. W latach 1528-1668 znajdował się w rękach ewangelików. Kościoły (Msze św. w niedzielę) MYCIELIN …

Czytaj więcej »

MAŁOMICE pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

(zob. parafia Rudawica) ks. kan. Alojzy BUDNIK (30.10.1990) – proboszcz o. Rufin Robert SZYMAŃSKI OFM (25.08.2020) – wikariusz Liczba wiernych: 5000 Erygowana: 1948 r. Odpust: 8 września Historia Małomice wraz z okolicznymi wioskami należały do Księstwa Żagańskiego. Opiekę duszpasterską nad ludnością prowadzili augustianie. Z ich inicjatywy w 1376 r. został …

Czytaj więcej »

LESZNO GÓRNE pw. Matki Bożej Królowej Polski

ks. mgr Janusz URBAN (1.08.2012) – proboszcz Liczba wiernych: 1957 Erygowana: 16 lipca 1957 r. Odpust: 3 maja Historia Początkowo, po II wojnie światowej teren parafii Leszno Dolne kanonicznie należał do parafii w Szprotawie, znajdując się w w granicach wrocławskiej administracji kościelnej. Od 29 czerwca 1972 r. przynależy do diecezji …

Czytaj więcej »

DZIKOWICE pw. Matki Bożej Bolesnej

ks. Przemysław KAMINIARZ (1.08.2006) – proboszcz Liczba wiernych: 2460 Erygowana: 3 maja 1972 r. Odpust: 15 września Historia Początek parafii w Dzikowicach sięga roku 1967. Od 1 sierpnia tego roku Dzikowice stają się samodzielnym wikariatem. 12 marca 1971 r. Kuria Arcybiskupia we Wrocławiu ustanawia rektorem kościoła w Dzikowicach ks. K. Buchalika. …

Czytaj więcej »