Dzień Życia Konsekrowanego – zapowiedź

2 lutego Kościół obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Jest to jednocześnie Dzień Życia Konsekrowanego. Tego dnia w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze odbędą się spotkania księży biskupów z osobami konsekrowanymi: zakonnikami, siostrami zakonnymi oraz tymi, którzy wybrali indywidualne formy życia konsekrowanego.

Program spotkań:
Gorzów Wlkp. – kościół pw. św. Józefa, w którym posługują zakonnicy ze zgromadzenia Oblatów Maryi Niepokalanej
godz. 15.30 – spotkanie w sali parafialnej
godz. 16.00 – msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego
po mszy św. agapa;
Zielona Góra – kościół pw. św. Franciszka z Asyżu, w którym posługują Franciszkanie Konwentualni
godz. 15.30 – spotkanie w sali parafialnej
godz. 16.00 – msza św. pod przewodnictwem bp. Pawła Sochy
po mszy św. agapa.

Ofiary zbierane do puszek 2 lutego w parafiach całej diecezji będą przeznaczone na potrzeby zakonów kontemplacyjnych.
Życie konsekrowane polega na doskonalszym oddaniu się Chrystusowi. Dokonuje się to najczęściej poprzez złożenie ślubów zobowiązujących do zachowania tzw. rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Wierni powołani do tego stanu życia stają się członkami zgromadzeń zakonnych lub wybierają którąś z indywidualnych form życia konsekrowanego. Poszczególne zgromadzenia zakonne realizują swą misję angażując się bądź w działalność ewangelizacyjną, duszpasterstwo, posługę na rzecz ubogich i potrzebujących, albo poświęcając się wyłącznie modlitwie. Aktualnie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej pracuje 190 sióstr z 21 zgromadzeń zakonnych oraz ok. 100 zakonników z 10 zgromadzeń. 3 kobiety zostały włączone do stanu dziewic konsekrowanych, 1 – do stanu wdów konsekrowanych.

W święto Ofiarowania Pańskiego Kościół wspomina przyniesienie Dzieciątka Jezus do świątyni jerozolimskiej, gdzie na jego spotkanie wychodzą Symeon i Anna, przedstawiciele ludu Izraela rozpoznający w Jezusie oczekiwanego Mesjasza i Zbawiciela wszystkich narodów. W tym dniu wierni gromadzący się w kościołach biorą udział w procesji ze świecami, co ma wyrażać ich gotowość na spotkanie z Chrystusem oraz pragnienie prowadzenia takiego życia, w którym inni ludzie mogą dostrzec światło Chrystusa.

ks. Andrzej Sapieha

Rzecznik Prasowy Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze
Foto: Krzysztof Król, Gość Zielonogórsko-Gorzowski

Zaproszenie na pielgrzymkę Ruchu Światło-Życie do Rokitna