Światowy Dzień Chorego – zapowiedź

Już po raz dwudziesty piąty Kościół katolicki będzie obchodził Światowy Dzień Chorego. Główne uroczystości odbędą się w Gorzowie Wlkp., Zielonej Górze, Głogowie i Nowej Soli.

Światowy Dzień Chorego przypada zawsze 11 lutego w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. To okazja do refleksji nad tajemnicą cierpienia, a także służy uwrażliwieniu wspólnot chrześcijańskich i całego społeczeństwa na sytuację i potrzeby ludzi chorych.
Specjalne orędzie z okazji Światowego Dnia Chorego wystosował do wiernych papież Franciszek. Przypomniał w nim między innymi, że „każdy chory jest i pozostaje istotą ludzką i musi być traktowany jako taka. Ludzie chorzy, podobnie jak osoby niepełnosprawne, nawet bardzo poważnie, posiadają swoją niezbywalną godność i swoją misję w życiu i nigdy nie mogą stawać się jedynie przedmiotami, nawet jeśli czasami mogą się wydawać jedynie biernymi, choć w rzeczywistości nigdy tak nie jest”.

Z okazji Światowego Dnia Chorego zaplanowano okolicznościowe Msze św. i nabożeństwa dla chorych zostaną odprawione w wielu parafiach w całej diecezji. – Wszyscy duszpasterze otrzymali zalecenie, aby Msza św. z udziałem chorych i ich opiekunów została odprawiona w miarę możliwości w każdej parafii. Tam natomiast, gdzie znajdują się szpitale lub inne ośrodki terapii i pomocy chorym, należy zorganizować nabożeństwa i spotkania z pacjentami i personelem – wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.

Główne obchody z udziałem biskupów odbędą się w Gorzowie Wlkp., Zielonej Górze, Głogowie i Nowej Soli.

Gorzów Wlkp.
Obchody Światowego Dnia Chorego rozpoczną się już w czwartek 9 lutego od Mszy św. i nabożeństwa w Hospicjum św. Kamila. W piątek 10 lutego o godz. 15.00 młodzi wolontariusze będą odwiedzać chorych w szpitalu przy ul. Deckerta, natomiast o godz. 17.00 będzie tam odprawiona Msza św. i okolicznościowe nabożeństwo z udziałem chorych, personelu medycznego oraz wolontariuszy. Natomiast w sobotę 11 lutego zaplanowano trzy Msze św.: godz. 9.00 – w Hospicjum św. Kamila, godz. 11.00 – w kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego, który udzieli również sakramentu namaszczenia chorych; godz. 14.00 – w szpitalu przy ul. Deckerta, połączona z odwiedzinami chorych na oddziałach szpitalnych.

Zielona Góra
W niedzielę 12 lutego bp Paweł Socha odprawi Mszę św. oraz udzieli sakramentu namaszczenia chorych w szpitalu wojewódzkim, a następnie odwiedzi Hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw.

Głogów
W sobotę 11 lutego obchody rozpoczną się o godz. 10.00 od czuwania modlitewnego chorych i pracowników w Szpitalu im. Jana Pawła II. Następnie, o godz. 11.00 bp Stefan Regmunt odprawi tam Mszę św. z udziałem chorych i pracowników służby zdrowia, a o godz. 12.00 odwiedzi chorych na oddziałach szpitalnych.

Nowa Sól
W piątek 10 lutego o godz. 15.00 bp Tadeusz Lityński spotka się z personelem Wielospecjalistycznego Szpitala SPZOZ, a o godz. 15.45 będzie przewodniczył nabożeństwu słowa Bożego połączonego z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych.

Krzysztof Król
dziennikarz „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”

Zaproszenie na pielgrzymkę Ruchu Światło-Życie do Rokitna

Zastanawiacie się czy jechać na 44. Diecezjalną Pielgrzymkę Ruchu Światło-Życie do Rokitna? Obejrzyjcie zaproszenie moderatora …