Archiwum wiadomości

TRZEMESZNO LUBUSKIE pw. Matki Bożej Królowej Polski

ks. kan. mgr Adam WIJATKOWSKI (1.08.2006) – proboszcz Liczba wiernych: 1791 Erygowana: 1 czerwca 1951 r. Odpust: 3 maja Historia Parafia katolicka istniała prawdopodobnie już na przełomie XIII i XIV w. Wzmianki pochodzą z 1510 r. Pierwszy kościół w tej parafii był budowany na przełomie XIII i XIV w. Zbudowany był …

Czytaj więcej »

TORZYM pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

ks. kan. mgr Sławomir MARCINIAK (1.08.2012) – proboszcz ks. mgr Arkadiusz TOKAREK (25.08.2017) – wikariusz Liczba wiernych: 3475 Erygowana: 1945 r. Odpust: 14 września Historia Pierwsza wzmianka o kościele i parafii pochodzi z  1303 r. Obecni parafianie pochodzą z byłych terenów wschodniej Polski: lwowskiego, tarnopolskiego, wileńskiego. Kościoły (Msze św. w …

Czytaj więcej »

SULĘCIN pw. św. Henryka

ks. kan. lic. mgr Sławomir PRZYCHODNY (1.08.2020) – proboszcz ks. mgr Sebastian KAZIMIRSKI (25.08.2016) – wikariusz ks. Henryk BASIKIEWICZ (26.08.2019) – wikariusz ks. mgr Waldemar MURACH (26.08.2019) – wiakriusz ks. Jan PODEDWORNY (01.08.2018) – emeryt Liczba wiernych: 11800 Erygowana: 15 lipca 1862 r. Odpust: 15 lipca Historia Początki parafii sięgają …

Czytaj więcej »

SOKOLA DĄBROWA pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

ks. lic. mgr Adam Zygmunt LEWANDOWSKI (1.08.2006) – proboszcz Liczba wiernych: 1150 Erygowana: 1510 r. Odpust: 15 sierpnia Historia Osadnictwo i historia terenu parafii ściśle wiąże się z przybyciem sprowadzonych z klasztoru Bobrilugk na Łużycach Cystersów, którym Władysław Odonic w roku 1232 nadał 500 łanów gruntu w okolicy rzeki Ponikwa. …

Czytaj więcej »

LUBNIEWICE pw. Matki Bożej Różańcowej

ks. lic. mgr Janusz WOŹNIAK (1.08.2020) – proboszcz Liczba wiernych: 2430 Erygowana: 1 czerwca 1951 r. Odpust: 7 października Historia Parafia powstała prawdopodobnie w XIII lub XIV w. Do reformacji mieszkańcy Lubniewic tworzyli parafię katolicką. Na protestantyzm przeszli już w roku 1530. Od tego czasu do zakończenia II wojny światowej …

Czytaj więcej »

KRZESZYCE pw. św. Antoniego Padewskiego

ks. lic. mgr Grzegorz MIKOŁAJCZYK (1.08.2020) – administrator parafii ks. mgr Łukasz NIEDZIELSKI (24.08.2015) – wikariusz Liczba wiernych: 3170 Erygowana: 1 czerwca 1951 r. Odpust: 13 czerwca Historia Przed 1939 r. miasteczko liczyło ok. 3 tys. mieszkańców (w większości protestantów). Po wojnie zamieszkało tu ponad tysiąc osób, które przybyły z …

Czytaj więcej »

KOŁCZYN pw. św. Stanisława Kostki

ks. mgr Andrzej JĘDRZEJOWSKI (1.08.2017) – proboszcz Liczba wiernych: 1395 Erygowana: 1 czerwca 1951 r. Odpust: 18 września Historia Parafia powstała wskutek podziału parafii św. Henryka w Sulęcinie. Początek działalności duszpasterskiej datuje się na dzień 25 kwietnia 1946 r., kiedy to teren ten został zamieszkany przez Polaków, wiernych przybyłych z parafii …

Czytaj więcej »

DŁUGOSZYN pw. Matki Bożej Różańcowej

ks. mgr Henryk LASZCZOWSKI (1.08.2018) – proboszcz Liczba wiernych: 1380 Erygowana: 6 września 1978 r. Odpust: 7 października Historia Parafię erygował bp Wilhelm Pluta. Została wydzielona z parafii pw. św. Henryka w Sulęcinie. Kościoły (Msze św. w niedzielę) DŁUGOSZYN – pw. Matki Bożej Różańcowej (11.30) Romański, bud. w latach 1733-36, …

Czytaj więcej »